Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... delegatie in strainatate
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

delegatie in strainatate

cat se poate sta in delegatie in strainatate? exista limitari ? unde e scrisa legea daca e? multumesc.
Codul Muncii Actualizat 2016
= Prin Legea 12/2015 si Legea 97/2015 =

Art.39 paragraful 2
Salariatului îi revin, în principal, următoarele obligaţii:
a) obligaţia de a realiza norma de muncă sau, după caz, de a îndeplini atribuţiile ce îi revin
conform fişei postului;
b) obligaţia de a respecta disciplina muncii;
c) obligaţia de a respecta prevederile cuprinse în regulamentul intern, în contractul colectiv
de muncă aplicabil, precum şi în contractul individual de muncă;
d) obligaţia de fidelitate faţă de angajator în executarea atribuţiilor de serviciu;

e) obligaţia de a respecta măsurile de securitate şi sănătate a muncii în unitate;
f) obligaţia de a respecta secretul de serviciu;
g) alte obligaţii prevăzute de lege sau de contractele colective de muncă aplicabile.

Art. 43
Delegarea reprezintă exercitarea temporară, din dispoziţia angajatorului, de către salariat, a
unor lucrări sau sarcini corespunzătoare atribuţiilor de serviciu în afara locului său de muncă.

Art. 44
(1) Delegarea poate fi dispusă pentru o perioadă de cel mult 60 de zile calendaristice în 12
luni şi se poate prelungi pentru perioade succesive de maximum 60 de zile calendaristice,
numai cu acordul salariatului. Refuzul salariatului de prelungire a delegării nu poate constitui
motiv pentru sancţionarea disciplinară a acestuia.
(2) Salariatul delegat are dreptul la plata cheltuielilor de transport şi cazare, precum şi la o
indemnizaţie de delegare, în condiţiile prevăzute de lege sau de contractul colectiv de muncă
aplicabil.

Sunteti lamurit ?

O seara buna.

Editat: citare mesaj anterior
Cornel Vasile, Consilier juridic
Art. 44 C.mun.
(1) Delegarea poate fi dispusa pentru o perioada de cel mult 60 de zile calendaristice in 12 luni si se poate prelungi pentru perioade succesive de maximum 60 de zile calendaristice, numai cu acordul salariatului. Refuzul salariatului de prelungire a delegarii nu poate constitui motiv pentru sanctionarea disciplinara a acestuia.

In practica ,exista doua opinii :
- perioada delegarii poate depasi 120 de zile calendaristice in 12 luni. Argument : dupa terminarea perioadei de 60 de zile calendaristice in care delegarea se poate dispune unilateral de catre angajator, delegarea poate fi prelungita, cu acordul salariatului, pentru perioade succesive de maximum 60 de zile calendaristice pentru fiecare prelungire.

- perioada delegarii este de cel mult 120 de zile calendaristice in 12 luni, din care cel mult 60 de zile calendaristice din dispozitia unilaterala a angajatorului si maxim 60 de zile cu acordul salariatului.
multumesc.totusi eu am stat mult mai mult decat atat or fi si exceptii.multumesc inca o data
Probabil s-a mers pe prima opinie.