Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... repausul saptamanal/CCM
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

repausul saptamanal/CCM

buna ziua,
va rugam sa ne ajutati cu un raspuns la o problema,a avut loc negocierea CCM-ului si angajatorul nu este de acord ca in contract sa fie prevazut art. cu repausul saptamanal conform codului muncii.mentionez ca sindicatul il semneaza ,si se inregistreaza la ITM,ce se poate face dupa inregistrare daca nu este conform legii?
Daca prevederile CCM nu sunt in concordanta cu legea, cei de la ITM pot sa nu-l inregistreze pana nu se modifica clauzele acestuia in concordanta cu prevederile legale.