Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii Acordare deducere suplimentara
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

Acordare deducere suplimentara

Buna ziua,

Va rog sa-mi spuneti daca pot acorda angajatului in afara de deducerea ptr.functie de baza cu un copil in intretinere (salariu minim pe economie) si-o deducere suplimentara in cazul in care parintii sunt divortati si copilul se afla in ingrijirea angajatului meu.
Va multumesc !
Pentru pentru contribuabilii care au o persoană în întreținere si au un venit lunar brut de până la 1.500 lei inclusiv, deducerea persoanal este de 400 lei.

Pentru contribuabilii care realizează venituri brute lunare din salarii cuprinse între 1.501 lei și 3.000 lei, inclusiv, deducerile personale sunt degresive față de cele de mai sus și este stabilita prin Ordinul nr. 52/2016 privind aprobarea calculatorului pentru determinarea deducerilor personale lunare pentru contribuabilii care realizează venituri din salarii la funcţia de bază, începând cu luna ianuarie 2016, potrivit prevederilor art. 77 alin. (2) şi ale art. 66 din Legea nr. 227/2015 privind Codul fiscal.
Va multumesc ,am inteles.