Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... pv fara plic si data in cutia postala
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

pv fara plic si data in cutia postala

Buna ziua. Am urmatoarea problema la care nu am rezolvare : Astazi am gasit in cutia postala un pv(fara plic) intocmit de un agent al politiei rutiere la data de 1 aprilie 2016 prin care sunt sanctionat pentru faptul ca nu as fi avut la mine asigurarea autovehiculului pe care il conduceam, (630 lei). mi-am amintit ca, in data respectiva am fost oprit de un echipaj, mi-au fost verificate actele, dupa care am plecat mai departe. Intrebarea mea este cum pot contesta acest pv, avand in vedere ca nu este specificata data comunicarii iar cele 15 zile in care il pot contesta au trecut. Precizez ca pv nu are semnatura la contravenient , in schimb este semnat de un asa zis martor. Cand am fost oprit nu erau in zona decat cei doi politisti. Probabil este o noua metoda de a da amenzi pe care nu le mai poti contesta in termen. Astept raspunsurile dvs. Multumesc.
Cineva v-a deschis corespondenta si a luat plicul, nu vad cum sa procedeze asa cei de la politie, nu avea cum sa fie livrat fara plic.
Asigurare aveati incheiata la data respectiva?
Putin probabil ca cineva sa deschida casuta postala, sa ia plicul, sa lase pv , dupa care sa inchida casuta ( cu cheia). Autovehiculul avea asigurare la momentul emiterii pv. Nu inteleg cum face politia dovada comunicarii pv...
silvyuk, utilizator
Buna seara,
Politia nu poate face dovada comunicarii in acest caz, decat daca PVCSC a fost afisat si a fost intocmit PV de afisare. Probabil acesta a cazut de pe usa, iar vreun vecin l-a pus in posta.