Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... chirias cu procura.
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

chirias cu procura.

buna ziua , s-a mutat o doamna in bloc si decind s-a mutat face numai reclamatii la asociatie ,vrea copii la facturi de la furnizori etc. dar nu e proprietar e mama ei, ,si-a facut la notor procura .are drepul sa mai ceara acte si sa participe la sedinte si sa fie aleasa in vreo functie in asociatie? nu de alta dar e forte violenta si verbal si fizic ,nu stim cu sa procedem cu ea.
1-Daca persoana in discutie este este fiica proprietarului,inseamna ca nu este chirias ci locatar
2-Aveti cunostiinta ca intre proprietar si respectiva persoana exista incheiat contract de locatiune ?
3-Conform dispozitii in vigoare raporturile in cadrul asociatiilor de proprietari se deruleaza intre asociatie si proprietari
4-
sa fie aleasa in vreo functie in asociatie?

Conform dspozitii care guverneaza infiintarea,organizarea si functionarea asociatiilor de proprietari=L nr 230/2007 ,HG nr 1588/2007,nu pot fi alesi in functii de reprezentare decat membrii proprietari,respectiv proprietarii care detin incheiat acord de asociere cu asociatia de propietari
Cum in speta expusa,locatara nu detine calitatea de membru proprietar ,nu poate ridica pretentia sa voteze si sa fie aleasa in functii de reprezentare ale asociatiei de proprietari
dar acte din asociatie poate cere? ,mentionez ca are inputernicire prin notar.
Daca nu detine calitatea de proprietar nu poate solicita acte
Dispozitia in vigoare prevede L nr 230/2007
Art. 10
Proprietarii au dreptul sa cunoasca toate aspectele ce tin de activitatea asociatiei si au acces, la cerere, la orice document al acesteia.

Atat timp cat mama locatarei detine calitatea de proprietar,legal aceasta poate solicita in limitele legii sa cunoasca orice aspect si la cerere sa aiba acces la orice document al asociatiei
Nu ati precizat concret limitele procurii notariale....
Argi76 a scris:

dar acte din asociatie poate cere? ,mentionez ca are inputernicire prin notar.
Depinde ce scrie in procura, ca si astea sunt facute destul de specific.
Dati-ne amanunte, daca le aveti.

in procura scrie ca poate sa ceara ce act vrea dinsa , decite ori solicita dar nu e insemnata de mama ei ,nu cred ca s-a dus la notar cu ea ,ca e batrana. e legal?