avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 509 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... fila CEC
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

fila CEC

Buna ziua,

As dori sa stiu in ce conditii poate fi introdusa o fila CEC la plata dupa data la care este scadenta.
Totodata, as vrea sa stiu ce consecinte atrage aceasta fapta si ce actiuni am la dispozitie pentru a ma apara impotriva introducerii nelegale a filei CEC.


Multumesc anticipat!
Cel mai recent răspuns: Komkao Consulting , Consultant protectia mediului 21:41, 2 Iunie 2016
Fila cec este un instrument de plata la vedere, nu are scadenta. Odata emisa,ea poate fi introdusa la plata in orice moment. Emitentul trebuie sa aiba banii respectivi in cont din momentul emiterii si pana in momentul decontarii. Nu exista introducere nelegala a filei cec in sensul afirmat de dvs. Daca vreti sa garantati o plata la termen tb. sa folositi biletul la ordin.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Fila cec Universul_tau Universul_tau Buna ziua, As dori sa stiu in ce conditii poate fi introdusa o fila CEC la plata dupa data la care este scadenta. Totodata, as vrea sa stiu ce consecinte ... (vezi toată discuția)
Fila cec Universul_tau Universul_tau Buna ziua, As dori sa stiu in ce conditii poate fi introdusa o fila CEC la plata dupa data la care este scadenta. Totodata, as vrea sa stiu ce consecinte ... (vezi toată discuția)
Instrument de plata - garantie in cadrul unui contract danxkx danxkx Salutam, In cadrul unui contract de prestari servicii se intentioneaza sa se introduca in vederea garantarii platii un instrument de plata, fila cec sau ... (vezi toată discuția)