Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Prestari servicii intre PFA si SRL cu acelasi ...
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Prestari servicii intre PFA si SRL cu acelasi administrator

Intreb cu riscul de a repeta topicul pe forum, dar se pare ca nu exista un raspuns concret :|

Detin un PFA si sunt asociatul unic al unui SRL.

Este legal ca cele doua entitati sa semneze un contract de prestari servicii, in baza caruia SRL sa factureze PFA?
Buna seara,
Depinde de obiectul contractului.

Conf art 11 alin 1 Cod Fiscal "La stabilirea sumei unui impozit, a unei taxe sau a unei contribuţii sociale obligatorii, autorităţile fiscale pot să nu ia în considerare o tranzacţie care nu are un scop economic, ajustând efectele fiscale ale acesteia, sau pot reîncadra forma unei tranzacţii/activităţi pentru a reflecta conţinutul economic al tranzacţiei/activităţii.
  Organul fiscal este obligat să motiveze în fapt decizia de impunere emisă ca urmare a neluării în considerare a unei tranzacţii sau, după caz, ca urmare a reîncadrării formei unei tranzacţii, prin indicarea elementelor relevante în legătură cu scopul şi conţinutul tranzacţiei ce face obiectul neluării în considerare/reîncadrării, precum şi a tuturor mijloacelor de probă avute în vedere pentru aceasta."

ANAF-ul poate considera ca prin respectiva prestare de servicii diminuezi baza de impozitare, crescand nejustificat cheltuielile. Poate considera ca nu exista in fapt nicio prestare de servicii fiind o prestare fictiva...........