Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Din Comitetul Executiv al unei Asociatii de ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Din Comitetul Executiv al unei Asociatii de Proprietari pot face parte reprezentati ai proprietarilor

La o Adunare Generala a Asociatiei de Proprietari, la care erau prezenti reprezentati ai unor membri ai asociatiei de proprietari, acesti reprezentati au fost alesi ca membri in Comitetul Executiv. Este legal acest lucru ?
Mentionez ca reprezentatii respectivi sunt rude cu proprietarii si locuiesc efectiv in bloc.

Legea 230/2007 specifica ca:
"Art. 21
(1) La adunarea generala de constituire a asociatiei de proprietari, proprietarii vor alege, dintre cei prezenti, un comitet executiv, format din presedintele asociatiei de proprietari si un cenzor sau o comisie de cenzori, si vor hotari numarul membrilor acestora si durata mandatelor lor. "

Reprezentatii au fost prezenti la Adunarea Generala, conform legii.

Dispozitia in vigoare prevede ca nu pot vota si nu pot fi alesi in structurile de reprezentare ale asociatiei de proprietari decat membrii proprietari
L nr 230/2007 Art. 9
Proprietarii membri ai asociatiei de proprietari au dreptul sa participe, cu drept de vot, la adunarea generala a proprietarilor, sa-si inscrie candidatura, sa candideze, sa aleaga si sa fie alesi in structura organizatorica a asociatiei de proprietari. Pentru a beneficia de dreptul de a fi ales, persoana in cauza trebuie sa aiba capacitate deplina de exercitiu.
ynocentta, utilizator
Intr-adevar, multumesc.
Daca proprietarul este ales in comitet, poate fi reprezentat la adunarile de comitet de catre fiica care locuieste in bloc? Eventual prin imputernicire?
Ma gandesc ca daca are imputernicire speciala poate omul face orice (se vand asa case, se iau decizii pentru minori, decizii AGA la SRL-uri, lucruri mult mai importante deci normal ar fi sa se poata si intr-un comitet de bloc)