Forum Discuţii contabile şi ... Impozite şi taxe locale Vanzare auto
Discuție deschisă în Impozite şi taxe locale

Vanzare auto

1. am vandut cu contract un autoturism inmatriculat in Bucuresti in vederea dezmembrarii
2. cumparatorul mi-a cerut actele in original ( certif inmatr, carte de id,numerele) , urmand a-mi inmana in vederea radierii, documentele dupa ducerea caroseriei la remat
3.nu am inteles de ce ulterior m-a intrebat daca masina mai are asigurare, deoarece i-am aratat in certificatul de inmatriculare ca masina nu mai are nici itp valabil
- ce ar trebui sa fac pentru ca acest cumparator sa nu faca motorul masinii si sa circule cu ea pe numerele mele ?
stef_56 a scris:

- ce ar trebui sa fac pentru ca acest cumparator sa nu faca motorul masinii si sa circule cu ea pe numerele mele ?

Solicitati la SPR sa retraga numerele de inmatriculare,sau puteti sa solicitati sa fie pastrate de catre autoritate pentru dv ca preferentiale

Cu contractul de vanzare-cumpare radiati autoturismul si de la Finantele Locale, si de la Politie.

Ce ar putea face ei cu actele, e infractiune si vor raspunde penal, daca e cazul.
daca sunt craiovean, pot face asta la politia craiova ( legat de numere) sau totul trebuie facut la bucuresti ( financiar+politie) ?