avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 516 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Impozite şi taxe locale Vanzare auto
Discuție deschisă în Impozite şi taxe locale

Vanzare auto

1. am vandut cu contract un autoturism inmatriculat in Bucuresti in vederea dezmembrarii
2. cumparatorul mi-a cerut actele in original ( certif inmatr, carte de id,numerele) , urmand a-mi inmana in vederea radierii, documentele dupa ducerea caroseriei la remat
3.nu am inteles de ce ulterior m-a intrebat daca masina mai are asigurare, deoarece i-am aratat in certificatul de inmatriculare ca masina nu mai are nici itp valabil
- ce ar trebui sa fac pentru ca acest cumparator sa nu faca motorul masinii si sa circule cu ea pe numerele mele ?
Cel mai recent răspuns: stef_56 , utilizator 09:50, 9 Iunie 2016
stef_56 a scris:



- ce ar trebui sa fac pentru ca acest cumparator sa nu faca motorul masinii si sa circule cu ea pe numerele mele ?


Solicitati la SPR sa retraga numerele de inmatriculare,sau puteti sa solicitati sa fie pastrate de catre autoritate pentru dv ca preferentiale

Cu contractul de vanzare-cumpare radiati autoturismul si de la Finantele Locale, si de la Politie.

Ce ar putea face ei cu actele, e infractiune si vor raspunde penal, daca e cazul.
daca sunt craiovean, pot face asta la politia craiova ( legat de numere) sau totul trebuie facut la bucuresti ( financiar+politie) ?

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Radiere auto ursaanica ursaanica Buna ziua, Am avut un auto dacia mai veche de 10 ani care a fost vanduta pe bucati (nu am contract de vanzare cumparare). Am ramas doar cu ... (vezi toată discuția)
Probleme serie autoturism ISPASM ISPASM BUNA ZIUA! SA IMI FIE CU IERTARE DACA AM GRESIT FORUMUL.ACUM 5 ANI AM CUMPARAT UN AUTOTURISM, CARE CONFORM LEGII DE ATUNCI A FOST RADIAT DE POLITIE LA ... (vezi toată discuția)
Autovehicul nr vechi fara proprietar busulete busulete buna seara as dori sa achizitionez un autovehicul din judetul cluj, care a fost cumparat in urma cu multi ani de la proprietarii din acte, fara intocmirea ... (vezi toată discuția)