Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Cont trezorerie
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Cont trezorerie

Buna ziua .Un S.R.L. isi poate plati furnizorii printr-un cont deschis la trezorerie? Multumesc.
Norma metodologică privind utilizarea şi completarea ordinului de plată pentru Trezoreria Statului (OPT):

a) persoane juridice şi persoane fizice (agenţi economici şi alţi plătitori), pentru:
- achitarea impozitelor, taxelor şi a altor obligaţii, inclusiv restituiri din finanţarea anilor precedenţi datorate bugetului de stat, bugetului asigurărilor sociale de stat, bugetelor locale, bugetelor fondurilor speciale, bugetului Trezoreriei Statului, bugetelor de venituri proprii ale instituţiilor publice, inclusiv a sumelor datorate Ministerului Finanţelor Publice;
- achitarea în contul instituţiilor publice a sumelor reprezentând contravaloarea serviciilor prestate, bunurilor livrate şi a lucrărilor executate de către acestea;
- transferul în conturile proprii deschise la instituţiile de credit sau, după caz, la Banca Naţională a României al sumelor încasate în conturi deschise la Trezoreria Statului şi alte plăţi efectuate din aceste conturi, conform reglementărilor legale în vigoare;

Da, se poate, dar ANAF va verifica daca aveti obligatii fiscale restante.
Ioan Petru Butariu, Contabil