avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 542 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Cont trezorerie
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Cont trezorerie

Buna ziua .Un S.R.L. isi poate plati furnizorii printr-un cont deschis la trezorerie? Multumesc.
Cel mai recent răspuns: Ioan Petru Butariu , Contabil 09:32, 10 Iunie 2016
Norma metodologică privind utilizarea şi completarea ordinului de plată pentru Trezoreria Statului (OPT):

a) persoane juridice şi persoane fizice (agenţi economici şi alţi plătitori), pentru:
- achitarea impozitelor, taxelor şi a altor obligaţii, inclusiv restituiri din finanţarea anilor precedenţi datorate bugetului de stat, bugetului asigurărilor sociale de stat, bugetelor locale, bugetelor fondurilor speciale, bugetului Trezoreriei Statului, bugetelor de venituri proprii ale instituţiilor publice, inclusiv a sumelor datorate Ministerului Finanţelor Publice;
- achitarea în contul instituţiilor publice a sumelor reprezentând contravaloarea serviciilor prestate, bunurilor livrate şi a lucrărilor executate de către acestea;
- transferul în conturile proprii deschise la instituţiile de credit sau, după caz, la Banca Naţională a României al sumelor încasate în conturi deschise la Trezoreria Statului şi alte plăţi efectuate din aceste conturi, conform reglementărilor legale în vigoare;


Da, se poate, dar ANAF va verifica daca aveti obligatii fiscale restante.
Ultima modificare: Vineri, 10 Iunie 2016
Ioan Petru Butariu, Contabil

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Sold casa la sfarsit de an ContSters275599 ContSters275599 Lucrez la o primarie. As vrea sa stiu care este actul normativ in care se specifica, ca la sfarsit de an este interzis sa ai sold in casa. Am consultat Ordinul ... (vezi toată discuția)
Obligativitate cont trezorerie QED QED Buna ziua, In calitate de SRL am executat o comanda pentru o institutie bugetara (nu prin SEAP). Inainte de a prelua comanda, am verificat daca plata se ... (vezi toată discuția)
Mutare bani din contul din trezorerie mariaurell mariaurell trebuie sa intre o suma de bani in contul din trezorerie. inca nu am platit ce datorez statului, conform declaratiilor depuse in 24 luna ce a trecut. datoria ... (vezi toată discuția)