Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Medicamente compensate
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Medicamente compensate

Buna ziua,
As dori unele lamuriri legate de retete compensate. De ex. am avut un bilet de trimitere de la medicul de familie, am fost la medic specialist din sistemul de stat si am primit o recomandare pentru un tratament care dureaza doua saptamani dar nu am primit reteta compensata. Am fost la medicul de familie si acesta a spus ca nu imi poate elibera reteta compensata deoarece tratamentul/recomandarea nu se incadreaza nici la acut pentru ca depaseste sapte zile si nu se incadreaza nici la cronic deoarece nu depaseste treizeci de zile. Am mai avut si alte intamplari legate de retetele compensate. Stie cineva care este procedura? Cine in ce conditii prescrie retetele compensate? Difera in functie de unitatea sanitara unde lucreaza medicul specialist, adica ambulatoriu, spital, etc.?
utilizator32, utilizator
Gasiti ceea ce va intereseaza in Norme Metodologice de ap[licare a COCA(contractul cadru)asig. de sanatate pe 2014-2015,la ANEXA 36(pg 413)MODUL DE PRESCRIERE, ELIBERARE ŞI DECONTARE a medicamentelor cu şi fără contribuţie personală în tratamentul ambulatoriu