Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... pensie de handicap
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

pensie de handicap

daca sunt angajata dar am si pensie de handicap ce avantaje am la locul de munca sunt scutita de la unele retineri ?(cas,cass,somaj ,impozit pe venit?)
Nu exista pensie de handicap, ori este pensie de invaliditate ori este indemnizatie de handicap.
Persoanele fizice cu handicap grav sau accentuat beneficiaza de scutirea de la plata impozitului datorat pentru veniturile din activități independente, veniturile din salarii, veniturile din pensii precum și veniturile din activități agricole, silvicultură și piscicultură, facilitatea acordandu-se pentru veniturile realizate începând cu data încadrării contribuabilului în gradul de handicap.