Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Auditare financiara a asociatiei
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Auditare financiara a asociatiei

Buna ziua
Un proprietar din cadrul asociatiei doreste sa intreprinda pe cheltuiala sa un audit financiar privat. Intrebarea este daca are acest drept sau auditul se face de catre o institutie, in ce conditii si pe ce perioada in urma?
cauzele neplatii la timp a furnizorilor sunt multiple si se pot observa repede: am un caz in care pe primul loc se situau restantierii; apoi bani tinuti aiurea in banca (fireste, fondul de rulment trebuie sa stea in banca, nemiscat ! ) si, in final, faptul ca afisau o luna calendaristica cu toate cheltuielile aferente lunii, mai putin cele mai mari, respectiv caldura si apa.

Si cu asta, gata cu depistarea cauzelor.
Plata: multumiri.
Nu exista audit finenciar la o asociatie de proprietari. Se poate face o expertiza contabila extrajudiciara.