Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Pontaj vs condica
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Pontaj vs condica

Buna ziua,
in cazul in care este implementata/departament, condica de prezenta, semnata de catre salariat, zilnic, mai am vreo obligatie legala de a intocmi pontajul? Din cate observ, modalitatea de a tine evidenta orelor lucrate, tine doar de angajator. Nu reiese de nicaieri obligativitatea pontajului.
Multumesc.
@hrs61
.....Pentru ca nu imi place sa vorbesc "pe de rost"....

Cand argumentezi dpv legal afirmatia pe care o faci e obligatoriu sa expui textul de lege la care te referi, deci un jurist vorbeste "pe de rost"...din Codul Muncii.

oCondica de prezenta intocmita corect.........
.......Date calendaristice (zi,luna ,an)
-Date identificare angajat;(Nr matricol,nume prenume)
-Ora sosire in unitate ;
-Semnatura angajat;
-Ora plecare din unitate;
-Semnatura angajat ;
-Observatii :total ore prezenta din care : ore lucrate in program normal, ore suplimentare, ore pauza masa
Cand angajatul nu este prezent ,in dreptul sau facem mentiunea concediu odihna,concediu fara plata,absent nemotivat etc.

Exemplu: ora sosire 9 ora plecare 18 total ore prezenta 9 din care ore lucrate program normal 8, pauza de masa 1 ;daca exista si ore suplimentare le inregistram corespunzator .

Nu am vazut niciodata o asemenea Condica de prezenta. Rolul condicii este de a atesta prezenta efectiva in societate a persoanei, de aceea se numeste "de prezenta".
Atat timp cat documentul intocmit de dvs atesta numarul de ore prestat efectiv de salariati, puteti sa-l denumiti cum doriti dvs, Codul Muncii nu precizeaza expres acest lucru.

.....Bineinteles in condica mea de prezenta apare ora incepere program,ora terminare program,total ore lucrate /zi ....

....Pauzele si intervalul orar in care acestea se desfasoara,(daca exista) sunt stipulate si ele tot intr-un regulament intern .....

Din afirmatiile dvs anterioare nu rezulta ca ati realizat o Condica de prezenta care intruneste elementele unui "pontaj". Chiar daca acum nu mai exista un model al foii colective de prezenta, relglementat legal, in urma cu cativa ani, foaia colectiva de prezenta era un document contabil al carui model era reglementat prin act normativ. Cred ca acelasi lucru se poate spune si despre condica de prezenta.

In concluzie, orice societate trebuie sa tina evidenta orelor de munca prestate de fiecare salariat, indiferent de denumirea pe care o da acelui document in care va tine evidenta: pontaj, foaie colectiva de prerzenta, condica de prezenta, document cumulativ de prezenta, fisa de prezenta a salariatului, etc.
Florin Cioca a scris:

Nu am vazut niciodata o asemenea Condica de prezenta. Rolul condicii este de a atesta prezenta efectiva in societate a persoanei, de aceea se numeste "de prezenta".
Atat timp cat documentul intocmit de dvs atesta numarul de ore prestat efectiv de salariati, puteti sa-l denumiti cum doriti dvs, Codul Muncii nu precizeaza expres acest lucru.

In concluzie, orice societate trebuie sa tina evidenta orelor de munca prestate de fiecare salariat, indiferent de denumirea pe care o da acelui document in care va tine evidenta: pontaj, foaie colectiva de prerzenta, condica de prezenta, document cumulativ de prezenta, fisa de prezenta a salariatului, etc.

Nu este reglementat legal modul in care se fac inregistrarile in acest document,pe care il denumim condica de prezenta! Se poate insa stabili modalitatea in care urmeaza sa se faca inregistrarile in condica de prezenta , verificarea acestora si alte aspecte, prin regulamentul intern.In comentariile anterioare am precizat de altfel si acest aspect.M-ati acuzat ca "blufez "fara sa aveti insa toate datele problemei ,de aceea mi s-a parut corect sa revin asupra subiectului
Cat despre concluzie,nu cred ca am prezentat un alt punct de vedere decat cel rezultat din continutul art 119CM !
@hrs61
..Nu este reglementat legal modul in care se fac inregistrarile in acest document,pe care il denumim condica de prezenta..

Corect. Ma bucur ca ati inteles acest aspect.
..Se poate insa stabili modalitatea in care urmeaza sa se faca inregistrarile in condica de prezenta , verificarea acestora si alte aspecte, prin regulamentul intern..

Nu se stabileste prin Regulamentul Intern ci prin Regulamentul de organizare si functionare al societatii. Dvs, daca doriti o puteti include si in RI. Nu exista sanctiune contraventionala in acest sens.
....M-ati acuzat ca "blufez "fara sa aveti insa toate datele problemei ,de aceea mi s-a parut corect sa revin asupra subiectului...

Dvs primiti raspunsuri in functie de "datele problemei" pe care le oferiti.
Florin Cioca a scris:n
nnDvs primiti raspunsuri in functie de "datele problemei" pe care le oferiti.n

Nu am solicitat nimanui niciun raspuns referitor la subiect pentru ca nu am nelamuriri !