Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... Solicit lamurire concediul de odihna
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

Solicit lamurire concediul de odihna

Buna ziua!
Va rog sa ma ajutati in urmatoarea problema:
am lucrat din anul 2012 pana la data de 31.05.2016 intr-o institutie de stat ca functionar public, cu data de 01.06.2016 am fost transferata in interesul serviciului intr-o alta institutie. Concediul de odihna de 21 zile aferent anului 2015 si 10 zile aferent perioadei lucrate in acea institutie, mi-a fost transferat in actuala institutie.
Intrebarea mea este: conform HG nr. 250/1992 actualizata, art.(3) "Concediul de odihnă neacordat salariaţilor transferaţi, de către unitatea de la care s-a efectuat transferarea, se va acorda acestora de unitatea la care au fost transferaţi. Indemnizaţia de concediu va fi suportată de către cele două unităţi, proporţional cu timpul lucrat la fiecare dintre acestea în cursul anului calendaristic respectiv"., Indemnizatia va fi la nivelul salariului din institutia unde am lucrat sau la nivelul salariului din actuala institutie?
Va multumesc!
art.7 din HG 250/1992
(1) Pe durata concediului de odihnă, salariaţii au dreptul la o indemnizatie calculată în raport cu numărul de zile de concediu inmultite cu media zilnica a salariului de baza, sporului de vechime şi, după caz, indemnizatiei pentru functia de conducere, luate împreună, corespunzătoare fiecarei luni calendaristice în care se efectueaza zilele de concediu de odihnă.

(2) Media zilnica a veniturilor prevăzute la alin. (1) se stabileste în raport cu numărul zilelor lucratoare din fiecare luna în care se efectueaza zilele de concediu.

Prin urmare, indemnizatia de CO se va calcula in functie salariul avut in luna calendaristica în care se efectueaza zilele de concediu de odihnă.