Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... concediu de odihna
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

concediu de odihna

daca sunt angajat de doar 4 luni la cate zile de concediu de odihna am dreptul
Conform art.145 alin.1 C.mun., durata minima a concediului de odihna anual este de 20 de zile lucratoare.

In speta, daca luam in calcul ca o astfel de durata o aveti inserata in c.i.m. , atunci pentru cele 4 luni de zile lucrate aveti dreptul la :
20: 12 X 4 = 6,67 zile lucratoare de CO ... adica la 7 zile lucratoare de CO.

In situatia in care aveti mai multe zile de CO mentionate in c.i.m. , faceti urmatorul calcul :

numar zile de CO prevazut in c.i.m. : 12 x 4