avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 520 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... concediu de odihna
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

concediu de odihna

daca sunt angajat de doar 4 luni la cate zile de concediu de odihna am dreptul
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 08:05, 18 Iunie 2016
Conform art.145 alin.1 C.mun., durata minima a concediului de odihna anual este de 20 de zile lucratoare.

In speta, daca luam in calcul ca o astfel de durata o aveti inserata in c.i.m. , atunci pentru cele 4 luni de zile lucrate aveti dreptul la :
20: 12 X 4 = 6,67 zile lucratoare de CO ... adica la 7 zile lucratoare de CO.

In situatia in care aveti mai multe zile de CO mentionate in c.i.m. , faceti urmatorul calcul :

numar zile de CO prevazut in c.i.m. : 12 x 4

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Concediu de odihna legal adriana2608 adriana2608 O persoana angajata la 01.01.2014,are dreptul la concediu de odihna in acest an?In ce cuantum? (vezi toată discuția)
Drept concediu odihna sally_daisy sally_daisy Buna seara, Va rog ajutati-ma cu o lamurire, mai exact: dupa 7 luni de cand am fost angajata, am dreptul la zile de odihna si cate anume? (mentionez ca m-am ... (vezi toată discuția)
Concediul edwe69 edwe69 de 1 an lucrez la un service,am o vechime de 12 ani in campul muncii iar acum a venit perioada concediilor. patronul spune ca ne da 7 zile lucratoare este ... (vezi toată discuția)