avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 529 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Termen comunicare proces verbal contraventie
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Termen comunicare proces verbal contraventie

"Executarea sanctiunilor contraventionale se prescrie daca procesul-verbal de constatare a contraventiei nu a fost comunicat contravenientului in termen de cel mult doua luni de la data aplicarii sanctiunii."
Termenul de doua luni se raporteaza doar la data expedierii p-v de contraventie sau refera inclusiv la data ajungerii la destinatar (contravenient)?
Cel mai recent răspuns: Gabriela Pintea , Consilier juridic 22:56, 20 Iunie 2016
Termenul se refera data expedierii
Destinatarul cunoscand ca a savarsit o contraventie,poate sa nu isi asume responsabilitatea sa ridice comunicarea
cu avizare, prin afisare, etc. este termenul de 2 luni inclusiv pt. a ajunge la destinatar?
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Termenul de 2 luni se raporteaza la data aplicarii sanctiunii.
sunt perfect de acord. Dar, in acest termen trebuie p-v sa ajunga la destinatar ori doar trebuie pus la posta?
Ultima modificare: Sâmbătă, 18 Iunie 2016
stefanut, utilizator
Emitentul detine dovada de inregistrare la posta a comunicarii
Destinatarul prin varii metode poate sa nu ridice comunicarea,asta nu inseamna ca emitentul nu a comunicat PV in termen legal

Alte discuții în legătură

Depasire neregulamentara am trecut peste liniea continua Paulll Paulll Bine v-am gasit, pe data de 01.08.2009 am fost oprit de un echipaj de politie pentru ca am efectuat o manevra de depasire neregulamentara, mai exact am trecut ... (vezi toată discuția)
Ordonanta guvernului nr. 2/2001 a001122 a001122 buna ziua, citez, Art. 14. - (1) Executarea sanctiunii amenzii contraventionale se prescrie daca procesul-verbal de constatare a contraventiei nu a fost ... (vezi toată discuția)
Termen prescriptie amenda BIROU EXECUTOR JUDECATORESC TEMNEANU IONUT BIROU EXECUTOR JUDECATORESC TEMNEANU IONUT Acum un an am fost oprit de un agent de politie care nu avea masina dotata cu aparat radar intro localitate din tara. Acesta mi-a comunicat ca am fost ... (vezi toată discuția)