Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Termen comunicare proces verbal contraventie
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Termen comunicare proces verbal contraventie

"Executarea sanctiunilor contraventionale se prescrie daca procesul-verbal de constatare a contraventiei nu a fost comunicat contravenientului in termen de cel mult doua luni de la data aplicarii sanctiunii."
Termenul de doua luni se raporteaza doar la data expedierii p-v de contraventie sau refera inclusiv la data ajungerii la destinatar (contravenient)?
Termenul se refera data expedierii
Destinatarul cunoscand ca a savarsit o contraventie,poate sa nu isi asume responsabilitatea sa ridice comunicarea
cu avizare, prin afisare, etc. este termenul de 2 luni inclusiv pt. a ajunge la destinatar?
Termenul de 2 luni se raporteaza la data aplicarii sanctiunii.
sunt perfect de acord. Dar, in acest termen trebuie p-v sa ajunga la destinatar ori doar trebuie pus la posta?
stefanut, utilizator
Emitentul detine dovada de inregistrare la posta a comunicarii
Destinatarul prin varii metode poate sa nu ridice comunicarea,asta nu inseamna ca emitentul nu a comunicat PV in termen legal