Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Tichete de vacanta
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Tichete de vacanta

Aș vrea și eu să primesc tichete de vacanta de la angajatorul meu ce trebuie să fac. Este el obligat să îmi dea, și în ce condiții?
Nici in situatia expusa de dvs nu putem vorbi despre obligativitatea acordarii.
Cornel Vasile, Consilier juridic
Am invocat o exceptie de la regula generala pe care ati precizat-o :"in sectorul bugetar nu se acorda vouchere de vacanta ... vedeti OUG 57/2015 ", dar totodata am precizat "teoretic"si am explicat care este conditia ca acestea sa se acorde... din moment ce exista o conditie si aceasta e reprezentata de existenta unor sume cu aceasta destinatie ,prevazute intr-un BVC,se deduce ca nu e obligatoriu ca aceste tichete sa fie si acordate,doar ca legea iti permite sa le acorzi acestor categorii de angajati ,prin exceptie !
Textul de lege invocat de mine nu prevede nicio exceptie ...
Exista exceptie,la art10al(3)din OUG 57/2015: la care ma refeream:

.......
"3) În anul 2016, instituţiile şi autorităţile publice prevăzute la alin. (1), cu excepţia instituţiilor finanţate integral din venituri proprii şi unităţilor prevăzute la art. 100 alin. (2) din Legea nr. 95/2006 privind reforma în domeniul sănătăţii, republicată, cu modificările ulterioare, nu acordă tichete de masă personalului din cadrul acestora."

Angajatii spitalelor publice aflate in contract cu casele de sanatate se incadreaza la aceasta exceptie!(ele obtin venituri proprii din prestarea serviciilor medicale contactate cu casele de sanatate)si primesc tichete de masa chiar daca restul angajatilor platiti din fd publice nu le primesc
Anul acesta in BVCul spitalului nu sunt insa incluse sume cu destinatia de tichete de vacanta .
Cornel Vasile, Consilier juridic