Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... cum trebuie procedat ca si salariatii institutiei ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

cum trebuie procedat ca si salariatii institutiei noastre sa beneficieze de aceste tichete de masa ?

Buna ziua !

Toti salariatii din cadrul institutiei publice in care lucrez
vor sa beneficieze de bonuri de masa.
Institutia publica are angajati doar personal contractual.

- conform art.1 din Legea nr.142 din 9 iulie 1998
privind acordarea tichetelor de masă:
- (1) Salariaţii din cadrul societăţilor comerciale, regiilor autonome şi din sectorul bugetar, precum şi din cadrul unităţilor cooperatiste şi al celorlalte persoane juridice sau fizice care încadrează personal prin încheierea unui contract individual de muncă, denumite în continuare angajator, pot primi o alocaţie individuală de hrană, acordată sub forma tichetelor de masă, suportată integral pe costuri de angajator.

(2) Tichetele de masă se acordă în limita prevederilor bugetului de stat sau, după caz, ale bugetelor locale, pentru unităţile din sectorul bugetar, şi în limita bugetelor de venituri şi cheltuieli aprobate, potrivit legii, pentru celelalte categorii de angajatori.

Iar conform art.1 din NORME de aplicare a Legii nr. 142/1998
privind acordarea tichetelor de masă:
(1) Angajatorii, persoane juridice sau fizice,
prevăzuți la art. 1 din Legea nr. 142/1998 privind acordarea
tichetelor de masă, cu modificările și completările ulterioare,
denumiți în continuare
angajatori,
stabilesc împreună cu
organizațiile sindicale legal constituite sau, acolo unde nu este
constituit un sindicat, cu reprezentanții salariaților, contractarea
achiziționării tichetelor de masă cu una sau mai multe unități
emitente astfel cum sunt prevăzute în art. 2 alin. (1) din Legea
nr. 142/1998, cu modificările și completările ulterioare.

Conform acestor prevederi legale, toti salariatii considera ca au dreptul la tichete de masa si se considera discriminati pentru faptul ca:
- doar salariatii din sanatate beneficiaza lunar de acest drept si ca
- acest drept este conditionat de fondurile bugetare.

Exista vreo restrictie pentru salariatii institutiei noastre ( muzeu judetean )
care este subordonata Consiliului Judetean ?

OUG nr. 57/2015 privind salarizarea personalului plătit din fonduri publice în anul 2016 spune ca:
Bugetarii nu pot să beneficieze de tichete de masă, tichete cadou, vouchere de vacanţă şi premii în anul 2016, aşa cum reiese dintr-un act normativ publicat recent în Monitorul Oficial, aceasta fiind, practic, o prelungire a situaţiei din 2015.

Si totusi, salariatii din spitale - institutii publice begetare care sunt
tot in subordinea Consiliului Judetean
cum de au alt regim ?
Ei sunt exceptia ?
De ce sunt favorizati ? Nu ar trebui ca toti bugetarii sa fie tratati la fel ?
Si salariile acestora au fost intruna majorate ...
In schimb, salariatii institutiei noastre au tooot ramas cu salarii mici....
Se mai pot compara salariile salariatilor de la cele 2 institutii care au aceeasi functie ?
De ce se dati prevederi legale speciale numai pentru unii ?

Va rugam sa ne dati un sfat cum trebuie procedat ca si salariatii institutiei noastre sa beneficieze de aceste tichete de masa.

oanaportar, utilizator
art.10 din OUG 57/2015
(3) În anul 2016, instituţiile şi autorităţile publice prevăzute la alin. (1), cu excepţia instituţiilor finanţate integral din venituri proprii şi unităţilor prevăzute la art. 100 alin. (2) din Legea nr. 95/2006 privind reforma în domeniul sănătăţii, republicată, cu modificările ulterioare, nu acordă tichete de masă personalului din cadrul acestora.
Este pacat ca nu avem si noi ceilalti bugetari
un ministru, ca cel de la sanatate, care sa aprobe fel de fel de facilitati !

Dar daca institutia noastra publica realizeaza si venituri proprii,
dar nu se finanţeaza singura, integral, din venituri proprii,
poate acorda aceste drepturi ?

oanaportar a scris:

Dar daca institutia noastra publica realizeaza si venituri proprii,
dar nu se finanţeaza singura, integral, din venituri proprii,
poate acorda aceste drepturi ?

Doar instituţiile finanţate integral din venituri proprii şi unităţile prevăzute la art. 100 alin. (2) din Legea nr. 95/2006 privind reforma în domeniul sănătăţii, republicată, cu modificările ulterioare pot beneficia de acest drept (in anul 2016)
ContSters391349, utilizator
oanaportar a scris:

.....
Dar daca institutia noastra publica realizeaza si venituri proprii,
dar nu se finanţeaza singura, integral, din venituri proprii,
poate acorda aceste drepturi ?

Nici in acest caz nu beneficiati .... finantarea trebuie sa fie in totalitate din venituri proprii.

Va multumim foarte mult pentru raspunsuri !