avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 358 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Probleme privind insolvenţa, ... falimentul
Discuție deschisă în Probleme privind insolvenţa, lichidarea judiciară şi falimentul

falimentul

sunt creditor al unei firme aflata in faliment ( e drept in firma e din franta )
nu am primit adresa de inregistrare pe lista de creditori , insa am procurat o astfel de adresa ce a fost trimisa altor creditori din tara , deci pot desprinde din aceasta tremenul de inregistrare si adresa , numele lichidatorului
daca nu am primit personal aceasta adresa pot sa fac o cerere de inregistrare ?
firma straina in faliment trebuie sa-mi achhite o suma de 18.000 euro , facturi emise si neincasate ,
eu am in depozit tesatura trimisa spre prelucrare de firma falimentara si retinuta de mine drept garantie , in valaore de 13.000 euro
ce trebuie sa fac ? declar si creditul si debitul ?
exista alta cale de recuperare sau stingere a datoriilor ?
Cel mai recent răspuns: ENGFULL , utilizator 07:54, 19 August 2009
Inregistrativa cu creanta d-voastra. la masa credala, folosind adresa lichidatorului francez.
Daca legea franceza permite, solicitati ca marfa neprelucrata sa va fie lasata d-voastra, iar restul de 5000 EURO urmand a recupera ulterior.
O altfel de cale nu mai exista.
Luati neaparat legaturta cu lichidatorul francez.
Succes!
REPEDEEEEEEEEEEEEEE, adresa catre lichidator,declarati momentan doar debitul,lasa-ti creditul acolo pt ca deocamdata trebuie sa fiti inscris la creditori si dupa aceea faceti vorbire si de credit -care oricum are valoare mai mica decat debitul .
Nu asteptati sa trimita lichidatorul din Franta hirtiile trimiteti dv.la el !Asteptam sa ne scrieti cum decurge procedura !
SUCCES !
"dupa aceea faceti vorbire si de credit " -- cand mai exact ? ar trebui ca lichidatorul sa-mi trimita o adresa ca urmare a inscrierii mele ?


daca declar tesatura ramasa la mine nu sunt obligata si sa o livrez ?
Ultima modificare: Luni, 17 August 2009
ENGFULL, utilizator
Exact ,in care el trece debitul clientului dv.spre a fi confirmat ,la fel se va intampla si cu creditul (dar lasa-ti pe dumnealui sa-l treaca ) dv.il verificati dupa care il trimiteti retur.
Am o intrebare care nu-mi da pace:un nr.de telefon,un email ,fax ...ceva sa comunicati mai repede nu puteti afla???
Oricum astept sa-mi scrieti cum decurge procedura cu strainatatea .Bafta !

Alexandra.
nr de tel , fax cred ca ale lichidatorului apar pe adresa care a fost trimisa
adica , spuneti ca ar trebui sa vb cu lichidatorul ? si sa-l anunt ca sunt si eu creditor?

eu nu ma pricep nici cum se desfasoara la noi aceasta procedura
deci eu fac adresa de inregistrare un spun printre altele ca sc. franta .... imi datoreaza suma de ..... conform facturilor emise si neincasate , in baza contractului ..... si anexez facturi si contracte .... trimit infranta pe fax si scrisoare recomandata si .... astept

Ultima modificare: Luni, 17 August 2009
ENGFULL, utilizator

Alte discuții în legătură

Criza financiara si prb contractuale ENGFULL ENGFULL buna ziua as vrea sa stiu la nivel infromativ si cu caracter general ce masuri trebuie intreprinse in cazul in care partenerii contractuali nu mai achita ... (vezi toată discuția)
Va rog .. am nevoie de ajutor in legatura cu situatia rafo O26 O26 Am de recuperat de la RAFO o suma de bani ... telefonic mi s-a transmis ca nu ne putem realiza fata de ei deoarece termenul de inscriere in masa credala a ... (vezi toată discuția)
Falimentul si garantia mobiliara ENGFULL ENGFULL cum trebuie procedat in cazul in urmatoarea speta debitorul este declarat in faliment creditorul are facturi emise si neincasate de 70.000 Euro , pentru ... (vezi toată discuția)