Forum Discuţii juridice Probleme privind insolvenţa, ... falimentul
Discuție deschisă în Probleme privind insolvenţa, lichidarea judiciară şi falimentul

falimentul

sunt creditor al unei firme aflata in faliment ( e drept in firma e din franta )
nu am primit adresa de inregistrare pe lista de creditori , insa am procurat o astfel de adresa ce a fost trimisa altor creditori din tara , deci pot desprinde din aceasta tremenul de inregistrare si adresa , numele lichidatorului
daca nu am primit personal aceasta adresa pot sa fac o cerere de inregistrare ?
firma straina in faliment trebuie sa-mi achhite o suma de 18.000 euro , facturi emise si neincasate ,
eu am in depozit tesatura trimisa spre prelucrare de firma falimentara si retinuta de mine drept garantie , in valaore de 13.000 euro
ce trebuie sa fac ? declar si creditul si debitul ?
exista alta cale de recuperare sau stingere a datoriilor ?
intr-adevar dle av . Gabriel am mai postat prb numai ca atunci aveam doar o presupunere ca s-a deschis procedura falimentului . acum am facut rost de la alte firme din romania de o adresa de la lichidator .
eu am sistat intentiile de a obtine un titlu executoriu privind plata facuturilor pornind de la faptul ca falimentul sisteaza orice procedura judiciara .
or , dupa cum am mai precizat am deja 2 somatii de plata cu firme straine initiate de jum de an si nu au ajuns nici citatiile (inca ) la ei , deci cd as obtine eu o hotarare judecatoreasca deja falimentul va fi inchis .

totusi , aveti ceva amanunte privitor la publicitatea garantiilor reale mobiliare . cum se procedeaza ? cum se ia legatura cu Arhiva , taxe ?
si totusi nu ar fi trebuit ca acestea sa fi fost deja inscrise la data declararii falimentului ?
ENGFULL, utilizator