Forum Discuţii juridice Dreptul, calculatorul meu şi ... Problema nume domeniu \"sait\"
Discuție deschisă în Dreptul, calculatorul meu şi internetul

Problema nume domeniu "sait"

Buna seara.
Am un nume de domeniu CUMPARAT pe numele meu(persoana fizica), acesta in denumire are un cuvant fiind numele unei firme mari. Fiind in colaborare cu un prieten care a avut o firma cu domeniu de activitate la fel cu numele sit-ului. Totul a mers bine pana cand acea firma a inceput sa-mi trimeata mailuri cum ca ma folosesc de numele lor. Initial nu am luat in considerare aceste mailuri pana cand treaba a devenit din ce in ce mai frecventa. Ei ai depus plangere la wipo.int , unde au inceput si astia sa ma caute cu ultimaturi si asa mai departe.
Eu le-am raspuns ca o sa inchid saitul cat mai curand posibil. Dar aceasta firma al carui nume se regaseste in titlu saitului meu imi cere ca eu sa le dau lor saitul ca ei sa-si retraga plangerea depusa.
Cam asta e in mare povestea.
Intrebarile mele sunt.

Ce pot sa patesc eu mai departe?
Daca eu am CUMPARAT acest domeniu cu ce drept trebuie sa-l transfer catre ei?
Pot sa obtin o suma de bani pe acest domeniu atata timp cat el este propietatea mea?

Va multumesc
Domeniile web nu sunt proprietati, deci nu aveti dreptul sa le folositi pentru specula, santaj, concurenta neloiala sau pentru a incalca marcile cuiva. In principiu, domeniile folosite cu buna-credinta nu sunt uzurpate, dar domeniile folosite cu rea-credinta pot fi uzurpate.

Pentru detalii www.avocatnet.ro/content/for...