Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... desfiintare post
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

desfiintare post

Buna ziua. O societate in insolventa, doreste desfiintarea mai multor posturi, printre care si al unui salariat aflat in concediu medical (pentru o perioada mai mare de acum inainte). Se considera, in acest caz, preavizul ca fiind efectuat in timpul concediului medical si dupa 20 zile sa i se desfaca contractul de munca?
Va multumesc!
Preavizul nu se poate efectua pe durata concediului medical, intrucat pe durata preavizului opereaza prevederile art.75 alin.3 C.mun.
Am inteles!
Dar daca firma nu mai are nici un contract de lucrari (toate au fost suspendate, reziliate), si se da preaviz unui salariat (care nu mai are concediu de odihna) si isi face pentru 20 zile lucratoare concediu fara plata, la sfarsitul acestor 20 zile se poate inceta contractul de munca (desi cfs-ul suspenda preavizul)?
Codul Muncii nu prevede obligativitatea supendarii c.i.m. in situatia CFP-ului.