Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Stagiul de cotizare cu sau fara perioada studiilor de ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Stagiul de cotizare cu sau fara perioada studiilor de licenta

Dacă am 40 de ani vechime în muncă și vârsta standard de pensionare(65) are sens să mai includ și anii de studii de licență? Mie mi se pare că pensia va scădea dacă se iau în calcul cei cinci ani de studii de licență(25% din salariul brut mediu pe economie). Se pare că aici se ascunde o capcană în legislație...
Multumesc! Observ ca aveti rabdare.
Ce ati incercat sa-mi explicati se gaseste intr-adevar la www.cnpp.ro/calculul-pensiei.
Acum m-am lamurit.
ContSters366136, utilizator