avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 612 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Stagiul de cotizare cu sau fara perioada studiilor de ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Stagiul de cotizare cu sau fara perioada studiilor de licenta

Dacă am 40 de ani vechime în muncă și vârsta standard de pensionare(65) are sens să mai includ și anii de studii de licență? Mie mi se pare că pensia va scădea dacă se iau în calcul cei cinci ani de studii de licență(25% din salariul brut mediu pe economie). Se pare că aici se ascunde o capcană în legislație...
Cel mai recent răspuns: ContSters366136 , utilizator 11:55, 30 Iunie 2016
Multumesc! Observ ca aveti rabdare.
Ce ati incercat sa-mi explicati se gaseste intr-adevar la www.cnpp.ro/calculul-pensiei.
Acum m-am lamurit.
Ultima modificare: Joi, 30 Iunie 2016
ContSters366136, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Punctajul lunar, anual si mediu anual badeadan badeadan cum se calculeaza punctajul lunr, anual si mediu anual pentru vechimea anterioara 01.04.2001? (vezi toată discuția)
Influenta anilor de facultate in cuantumul pensiei in legea in ... ddena ddena Influenta anilor de Facultate in cuantumul pensiei In legea in vigoare astăzi, anii de Facultate se adaugă la vechimea în munca.In legea nouă din ... (vezi toată discuția)
Calcul pensie -punctaj lunar coraliana coraliana X-(X-( Va rog sa-mi spuneti, la calculul pensiei , pentru stabilirea punctajului lunar care salarii se iau in calcul si la ce se raporteaza? De ex a ... (vezi toată discuția)