Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... codul muncii
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

codul muncii

Buna ziua! Imi poate spune cineva daca s-a abrogat art. 52 alineatul 1 litera b din Codul Muncii ?
Nu s-a abrogat acest articol.

Prin Decizia CCR nr. 279/2015 s-a admis exceptia de neconstitutionalitate a dispozitiilor art. 52 alin. (1) lit. b) teza intai din Legea nr. 53/2003 - Codul muncii,

Altfel spus, aceste prevederi sunt neconstitutionale.

Decizia a fost publicata in Monitorul Oficial, Partea I, nr. 431 din 17 iunie 2015.

Conform art.147 alin.1 teza a II- a din Constitutie , dispoziţiile constatate ca fiind neconstituţionale sunt suspendate de drept. Aceste prevederi îşi încetează efectele juridice la 45 de zile de la publicarea deciziei Curţii Constituţionale dacă, în acest interval, Parlamentul sau Guvernul, după caz, nu pun de acord prevederile neconstituţionale cu dispoziţiile Constituţiei.