avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 616 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... DECIZIA CCR 279/2015 REFERITOARE LA EXCEPTIA DE ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

DECIZIA CCR 279/2015 REFERITOARE LA EXCEPTIA DE NECONSTITUTIONALITATE A DISPOZITIILOR ART 52 ALIN 1 LIT B

ACEASTA DECIZIE MODIFICA SI CODUL MUNCII (LEGEA 53)ART 52 LIT B?
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 17:42, 3 August 2015
Da, modifica, in sensul ca nu mai este aplicabil.
DECI SA INTELEG CA NU MAI ESTE APLICABIL NICI IN CODUL MUNCII?ARE LEGATURA SI CU AGENTUL ECONOMIC?MULTUMESC
Efectele deciziilor Curţii Constituţionale sunt consacrate expres prin prevederile art. 147 alin. (1) din Constituţie, potrivit cărora: „Dispoziţiile din legile şi ordonanţele în vigoare, precum şi cele din regulamente, constatate ca fiind neconstituţionale, îşi încetează efectele juridice la 45 de zile de la publicarea deciziei Curţii Constituţionale dacă, în acest interval, Parlamentul sau Guvernul, după caz, nu pun de acord prevederile neconstituţionale cu dispoziţiile Constituţiei. Pe durata acestui termen, dispoziţiile constatate ca fiind neconstituţionale sunt suspendate de drept.
In acest caz cum ar trebui sa procedez daca am un salariat cu contract de munca suspendat in baza art 52 alin 1 lit b
Puteti dispune incetarea supendarii c.i.m. al salariatului in cauza.

Alte discuții în legătură

Cercetare disciplinara laly86 laly86 Buna ziua, nu stiu daca procedez corect in cazul unui salariat care lipseste de 3 zile(13-15.07),am intocmit referat,s-a numit comisia,convocatorul pentru ... (vezi toată discuția)
Suspendare cercetare disciplinara absente nemotivate centru_cta centru_cta Buna ziua! am un salariat care absenteaza nemotivat, i s-a facut raport de desfacere a contractului de munca. I-am trimis convocare, cu siguranta nu se va ... (vezi toată discuția)
Cercetare disciplinara cristin20 cristin20 Buna ziua! Pe perioada cercetarii disciplinare prealabile pot suspenda contractul individual de munca? Angajatul nu s-a mai prezentat la munca, ii pot ... (vezi toată discuția)