Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... DECIZIA CCR 279/2015 REFERITOARE LA EXCEPTIA DE ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

DECIZIA CCR 279/2015 REFERITOARE LA EXCEPTIA DE NECONSTITUTIONALITATE A DISPOZITIILOR ART 52 ALIN 1 LIT B

ACEASTA DECIZIE MODIFICA SI CODUL MUNCII (LEGEA 53)ART 52 LIT B?
Da, modifica, in sensul ca nu mai este aplicabil.
DECI SA INTELEG CA NU MAI ESTE APLICABIL NICI IN CODUL MUNCII?ARE LEGATURA SI CU AGENTUL ECONOMIC?MULTUMESC
Efectele deciziilor Curţii Constituţionale sunt consacrate expres prin prevederile art. 147 alin. (1) din Constituţie, potrivit cărora: „Dispoziţiile din legile şi ordonanţele în vigoare, precum şi cele din regulamente, constatate ca fiind neconstituţionale, îşi încetează efectele juridice la 45 de zile de la publicarea deciziei Curţii Constituţionale dacă, în acest interval, Parlamentul sau Guvernul, după caz, nu pun de acord prevederile neconstituţionale cu dispoziţiile Constituţiei. Pe durata acestui termen, dispoziţiile constatate ca fiind neconstituţionale sunt suspendate de drept.
In acest caz cum ar trebui sa procedez daca am un salariat cu contract de munca suspendat in baza art 52 alin 1 lit b
Puteti dispune incetarea supendarii c.i.m. al salariatului in cauza.