Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Autorizatie de construire pentru renovare apartament
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Autorizatie de construire pentru renovare apartament

Ce tip de lucrari de renovare sunt legale intr un apartament fara autorizatie de construire? Cf . Legii N° 50:1991 ART 11 - 1, literele b), d) , f), g), h) autorizatia de construire nu este necesara. Imobilul unde se gaseste apartamentul este situat in 'zona protejata' dar fara statut de monument istoric deci nu se fac modificari la fatada (nici nu s ar putea blocul fiind reabilitat !), toate aceste lucrari avand loc in interior, deci fara impact asupra imobilului !
Exista doua tipuri de modificari care de regula se executa in cazurl renovarilor la apartamente
1. daramare
2. construire.
Atat daramarea cat si construirea poate cuprinde pereti, plansee, goluri in pereti sau plansee, ferestre, usi s.a.m.d.
Din categoria peretilor pe care unii ii considera a fi usor de daramat sunt cei din zidarie de BCA sau caramida.
Desi in calculele de rezistenta structurala ,acesti pereti nu sunt prinsi ca avand un rol structural, totusi exista o conlucrare fireasca si normala a tuturor elementelor unei cladiri,respectiv dezafectarea acestor structuri genereaza dezechilibrarea intregii structuri a constructiei
Conform Legii constructiilor nr 50/1991, modificata in anul 2008, se pot executa fara autorizatie urmatoarele interventii sau lucrari care nu modifica structura de rezistenta si/sau aspectul arhitectural al constructiilor:
– reparatii la împrejurimi, acoperisuri, învelitori sau terase, atunci când nu se schimba forma acestora si materialele din care sunt executate
– reparatii si înlocuiri de tâmplarie interioara si exterioara, daca se pastreaza forma, dimensiunile golurilor si tâmplariei. În acest caz este permisa schimbarea materialelor din care sunt realizate lucrarile respective, cu exceptia cladirilor monumente-istorice

-reparatii si înlocuiri de sobe de încalzit

– zugraveli si vopsitorii interioare

– zugraveli si vopsitorii exterioare, dar numai daca nu se modifica elementele de fatada si culorile cladirilor

– interventii la instalatiile interioare, la bransamentele si racordurile exterioare constructiilor, montarea sistemelor locale de încalzire si de preparare a apei calde menajere cu cazane omologate

– reparatii si înlocuiri ale pardoselilor

– lucrari de întretinere a cailor de comunicatie si la instalatiile aferente

Conform art.3 din legea nr 50/1991, lucrarile care necesita autorizare sunt:
a) lucrari de construire, reconstruire, consolidare, modificare, extindere, schimbare de destinatie sau de reparare a constructiilor de orice fel, precum si a instalatiilor aferente acestora, cu exceptia celor prevazute la art. 8;

Lucrarile care necesita autorizatie se refera si la spatii comune mai precis la amenajarea de boxe in subsolul tehnic al cladirii (desi acestea nu sant prevazute in cartea tehnica)?
Va multumesc ! Acelasi lucru l am inteles si eu . Ba mai mult, intentia de renovare a fost anuntata Asociatiei de Proprietari dar si vecinilor de pe etaj si de la etajul inferior cu o informare asupra duratei si tipurilor de lucrari si mentionand si Legea 50/1991 Art. 11 (si respectand orele de liniste si curatenia spatiilor comune) alaturi de scuzele de rigoare pentru dezagrementul provocat de zgomotul inerent unor astfel de lucrari.

Rezultat: o sesizare la politia de control in constructii a Primariei Muncipiului Bucuresti ???!!! Ce poate urma in urma acestui control, controlorii politisti pretinzand ca intr o zona protejata si o simpla zugraveala trebuie sa se faca cu o autorizatie !? Despre ce vorbim aici?! Renovarea era urgenta din cauza degradarii apartamentului infiltratii, igrasie, peretii distrusi, din cauza tevii de scurgere comuna a apelor pluviale si apei uzate din apartamente (bucatarie), lucrari care in principiu sunt de competenta Asociatiei caci vorbim de utilitati comune. Reparatiile au fost suportate de proprietarul in cauza, caci teava fiind infundata a refulat la un etaj inferior deci s a-u facut reparatii si la acel apartament tot pe buzunarul celui care a reparat si desfundat teava! Cum se pot convinge politistii care controleaza si urmeaza o procedura cu trimitere a dosarului si la Politia de sector ??? pentru o decizie finala ? Se poate merge in instanta ? Este o situatie pe langa neplacuta si stressanta (aceea de a avea de a face cu organele de control...) pentru proprietarul care a strans bani sa faca aceasta renovare si care nu mai suferea amanare si in nici un caz neputand sa piarda un timp pretios pt a cere niste autorizatii ...tinut fiind si de disponibilitatea renovatorilor angajati.

Pentru lucrari de igienizare/zugravire nu este necesara autorizatie de constructie decat in cazul imobilelor de patrimoniu
@gambette
Nu se emit autorizatii individuale pentru schimbat destinatia subsolurilor tehnice necompartimentate din proiect din imobilele de locuit in comun
Subsolurile tehnice care nu sunt prevazute din proiect cu spatii delimitate si compartimentate in boxe,nu pot fi modificate dupa interesul locatarilor,subsolurile respective avand destinatie speciala pentru situatii de forta majora=cutremure,inundatii,etc
ISU nu permite schimbarea destinatiei subsolurilor tehnice,iar in cazurile cand sunt sesizati oficial despre astfel de interventii neautorizate aplica amenda ,concomitent cu obligarea dezafectarii lucrarii si readucerea spatiului la forma anterioara interventiei

A fost facuta o sesizare adresata departamentului disciplina in consructii din cadrul politiei locale a primariei de sector cu privire la spatii delimitate si compartimentate in boxe modificari neautorizaet dupa interesul locatarilor in,subsolul tehnic al blocului desi nu sant prevazute in proiect. Dupa un timp la apelul telefonic adresat institutiei in legatura cu solutionarea acestei sesizari a venit intrebarea de la acest serviciu daca amenajarile reclamate sant mai vechi de 3 ani pt.ca exista art de lege cf.caruia daca aceste constructii au fost facute inainte de 3 ani nu mai se poate face nimic!!1.Nu s-a putut preciza acest aspect.Din luna aprilie a.c. cand a fost inregistrata sesizarea online primaria nu a luat nici o masura si nici nu a trimis vreun raspuns petitionarului.