avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 374 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Pensie alimentara pentru copil
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Pensie alimentara pentru copil

Buna ziua,
As dori si eu niste lamuriri cu privire la pensia alimentara pentru copil.
Am divortat la notar iar pentru copil s-a stabilit o pensie alimentara in cuantum de 25 % din venitul tatalui. Desi au trecut 2 luni de la incheierea divortului, fostul sot nu a trimis pensia pentru copil.
Angajatorul sau ii poate pune poprire pe salariu in baza conventiei incheiata la notar sau este nevoie de o hotarare judecatoreasca?
Multumesc !
Cel mai recent răspuns: AV. GABRIELA GERBER , Avocat 12:32, 1 Iulie 2016
Mergeti cu conventia direct la executorul judecatoresc. Acesta va pune conventia in executare. Nu mai trebuie litigiu in instanta.
Multumesc
Acordul notarial este direct titlu executoriu in virtutea legii.

Incercati sa luati legatura cu angajatorul si solicitati punerea in executare.

Daca refuza, apelati la un executor judecatoresc pt ca doar acesta este abilitat sa instituie poprirea.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pot cere in instanta plata pensiei alimentare, eu fiind platitorul? cristibox cristibox Deoarece am divortat la notar avand copil minor,doresc sa se stabileasca prin hotarare judecatoreasca plata pensiei alimentare. La notar am stabilit toate ... (vezi toată discuția)
Pensie alimentara neplatita eva_ioana eva_ioana buna ziua, am divortat de sotul meu pe cale amiabila, la notar, unde am stabilit sa plateasca pensie alimentara copilului nostru, in varsta de 2 ani, in ... (vezi toată discuția)