avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 539 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Ma poate obliga contractul de muncă să îmi fac card?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Ma poate obliga contractul de muncă să îmi fac card?

Am fost angajată printr-o firmă de recrutare la o fabrică. Astăzi când am fost sa iau salariul de la ei, mi s-a spus că " dacă nu am card, nu primesc nici salariul". În contract scrie ca "plata salariului se va face ca regula prin virament bancar, plățile în numerar urmând a fi făcute doar în situații excepționale".
Cel mai recent răspuns: Bibi62 , utilizator 09:00, 12 Iunie 2019
Buna seara
Pai daca asa ati semnat DA!
Care-i problema cu cardul, mergeti la o banca si vi-l face in cateva zile.
Ultima modificare: Marți, 11 Iunie 2019
Gabriel Klein Kiritescu, utilizator
Codul Muncii
art.166
.....
(2) Plata salariului se poate efectua prin virament intr-un cont bancar.
....

Pe cale de interpretare, conform legii, nu este obligatorie plata prin virament bancar
Daca ati semnat contractul cu " de regula" inseamna ca ati fost de acord cu primirea salariului pe card, altfel trebuie sa demonstrati situatia exceptionala. Salariul nu se suspenda, doar ca vi se vireaza in cont(pe card) cand aveti contul deschis.
Ultima modificare: Miercuri, 12 Iunie 2019
Bibi62, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Salarul pe card panzarumitica panzarumitica La privat, este obligatoriu ca plata salariului sa se facă prin card bancar? Angajatorul meu îmi cere să deschid cont de card motivând că așa este ... (vezi toată discuția)
Card salariu reliana reliana Buna seara! Angajatorul te poate obliga sa renunti la serviciile bancii unde ai contul pentru salariu? Noua conventie, incheiata intre banca si angajator, se ... (vezi toată discuția)
Platile salariale numerar mouserom mouserom Buna ziua . Lucrez la o firma privata si angajatorul ne obliga sa luam salariile pa card . Prin ce modalitate as putea solicita acordarea salariului in numerar ... (vezi toată discuția)