Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Ma poate obliga contractul de muncă să îmi fac card?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Ma poate obliga contractul de muncă să îmi fac card?

Am fost angajată printr-o firmă de recrutare la o fabrică. Astăzi când am fost sa iau salariul de la ei, mi s-a spus că " dacă nu am card, nu primesc nici salariul". În contract scrie ca "plata salariului se va face ca regula prin virament bancar, plățile în numerar urmând a fi făcute doar în situații excepționale".
Buna seara
Pai daca asa ati semnat DA!
Care-i problema cu cardul, mergeti la o banca si vi-l face in cateva zile.
Gabriel Klein Kiritescu, utilizator
Codul Muncii
art.166
.....
(2) Plata salariului se poate efectua prin virament intr-un cont bancar.
....

Pe cale de interpretare, conform legii, nu este obligatorie plata prin virament bancar
Daca ati semnat contractul cu " de regula" inseamna ca ati fost de acord cu primirea salariului pe card, altfel trebuie sa demonstrati situatia exceptionala. Salariul nu se suspenda, doar ca vi se vireaza in cont(pe card) cand aveti contul deschis.
Bibi62, utilizator