Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii OUG NR. 32/2016 - Impozit pe salar cercetare/dezvoltare
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

OUG NR. 32/2016 - Impozit pe salar cercetare/dezvoltare

Buna ziua,

As vrea sa aduc in discutie recenta ordonanta cu scutirea de la impozit a salariilor celor care efectueaza activităţi de cercetare-dezvoltare aplicativă şi/sau dezvoltare experimentală, dupa cum este definit in ordonanta(similar cu sectorul IT).
Eu lucrez la o multinationala in sectorul automotive, ca inginer proiectant mecanic, departamentul de design. Din ce am citit ar trebui sa recenta ordonanta sa se aplice si in domeniul in care activez.
Am dreptate?
Se poate sa ne lamuriti la cine se aplica mai exact noua prevedere?

Va multumesc!
achylle, utilizator
Urmeaza ca pana in luna august sa fie aprobat un ordin prin care vor fi stabilite conditiile in care se aplica noul tip de scutire la plata impozitului pe veniturile din salarii si asimilate salariilor.

Deabia atunci o sa puteti afla daca veti putea beneficia de scutire.
S-au publicat conditiile de aplicare cumva?
Stie cineva?
S-a adoptat Ordinul nr. 1056/4435/2016 pentru aprobarea Normelor privind deducerile pentru cheltuielile de cercetare-dezvoltare la calculul rezultatului fiscal
[ link extern ]