Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii Deducere impozit programatori
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

Deducere impozit programatori

Buna ziua.

Lucrez la o multinationala producatoare de software, in departamentul IT pe pozitia de inginer sistem.
Am citit OMFP nr. 835/2015 si atat compania cat si eu respectam prevederile din lege.
Cu toate astea HR-ul amana o decizie fara o explicatie de orice fel, in afara de "analizam riscurile".

Va rog sa-mi spuneti ce pot face.
Multumesc.
Ordinul 835/2015 este in prezent abrrogat fiind inlocuit de la 01.02.2017 de Ordinul nr. 872/5932/2284/2903/2016 privind încadrarea în activitatea de creaţie de programe pentru calculator.

Dar asta nu are legatura prea mare cu ce spuneti d-voastra pt ca si ordinul 835/2015 prevedea cam acelasi lucru, ca beneficiati de scutire de impozit.

Cod fiscal:

ART. 60 - Scutiri

Sunt scutiți de la plata impozitului pe venit următorii contribuabili:

2. persoanele fizice, pentru veniturile realizate din venituri din salarii și asimilate salariilor prevăzute la art. 76 alin. (1) - (3), ca urmare a desfășurării activității de creare de programe pentru calculator. încadrarea în activitatea de creare de programe pentru calculator se face prin ordin comun al ministrului muncii, familiei, protecției sociale și persoanelor vârstnice, al ministrului pentru societatea informațională, al ministrului educației și cercetării științifice și al ministrului finanțelor publice;

Codul Muncii:

Art. 40. -
(2) Angajatorului îi revin, în principal, următoarele obligaţii:

c) să acorde salariaţilor toate drepturile ce decurg din lege, din contractul colectiv de muncă aplicabil şi din contractele individuale de muncă;

Deci nu vi se acorda un drept. Trebuie, daca se indeplinesc conditiile sa vi se dea si din urma impozitul platit in plus.
Ioan Petru Butariu, Contabil
Multumesc pentru raspuns.
Sa inteleg ca trebuie sa consult un avocat pe drept fiscal.
Pot primi o recomandare in acest sens?
din pacate nu cunosc un astfel de specialist.

incercati pe bursa servicilor avocatnet.ro www.avocatnet.ro/content/bc%...