Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Intrebari firme offshore 2016
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Intrebari firme offshore 2016

Ma gandesc sa-mi deschid o firma offshore. Ma ocup cu web design pe net. Vreau sa fac totul legal print-o firma offshore.

1) Daca firmele offshore sunt legale, atunci de ce opteaza fiecare la un director nominal?

2) Exista o lege in Romania care zice ca impozitul se plateste in Romania daca stai mai mult de 183 zile in tara. Asta ar insemna ca degeaba am eu o firma offshore, totusi va trebui sa platesc impozit pe firma (nu doar dividende) aici?

3) Daca vreau sa scot dividende din firma offshore ce impozite platesc in Romania? Doar impozit pe dividende de 5,5% sau impozit de 16%?

4) Daca imi deschid o firma offshore, si nu scot bani/dividende niciodata, atunci conform legii ce trebuie sa fac? Trebuie sa declar undeva ca am o astfel de firma?

Multumesc.
~ Conținut șters la cerere ~
epe33 a scris:

Buna ziua!

Urmeaza sa incasez dividente de la o firma dinafara UE, sunt rezident in Romania, care este procedura la anaf de declarare a dividentelor?

Daca firma offshore are obligativitatea tinerii unei contabilitati, e simplu, dar daca firma offshore nu are obligativitatea de a tine o contabilitate cum se procedeaza aici!? Cum se declara sumele primite ca dividente dintr-o firma offshore?

Buna ziua, ati putea sa ne raspundeti si la intrebarile puse de dumneavoastra?
Multumim!