Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... despagubire RCA in caz de dauna totala
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

despagubire RCA in caz de dauna totala

Am avut un accident in urma caruia masina noastra(VW PASSAT DIN 2000) a fost avariata total iar firma de asigurari(BT) a evaluat-o la suma de 2800 de euro. Cum pot recupera o suma mai mare de bani avand in vedere ca cu acesti bani nu pot cumpara un autovehicul asemanator?
Si eu sunt de parere da apelati la un expert intrucat societatile de asigurari folosesc diferite "jonglerii" pentru a stabili o valoare cat mai mica a despagubirii.
Succes!

Acelas raspuns si pentru lord_costin.
Incadrarea unui autoturism intr-o categorie a starii de intretinere se reglementata de ordinul CSA. Atentie la acest aspect intrucat societatile de asigurare incadreaza autoturismul la starea de intretinere satisfacatoare pentru ca valoarea despagubirii sa fie cat mai mica.
Ioan Ciobanu, Expert judiciar