Forum Discuţii juridice Traduceri Traducator-profesie liberala
Discuție deschisă în Traduceri

Traducator-profesie liberala

Buna ziua. M -ar interesa sa stiu care sunt pasii pe care trebuie sa i urmez pentru a deveni traducator autorizat dupa ce imi obitin autorzatia de la MJ. Este necesar sa fuunctionez ca PFA?Sau sub ce forma pot lucra?Multumesc
Puteti functiona si ca PFA dar si ca traducator salariat in cadrul unei societati de traduceri.
Multumesc @Joha :)
Legea traducatorilor autorizati recomanda Profesia liberala ca forma de prestare a activitatii de traduceri autorizate in timp ce, pentru celelalte forme de incadrare nu este specificat nimic.
Daca alegeti sa functionati conform legii, veti functiona ca PFA din punct de vedere fiscal iar pentru inregistrare si obtinere cod fiscal trebuie sa mergeti la Administratia Financiara de care apartineti cu adresa sediului pe care il veti declara in formularul 070.
Detalii pentru inregistrare si multe sugestii referitoare la desfasurarea activitatii dvs. puteti gasi in topicul de traduceri dar daca nu gasiti raspunsuri la anumite intrebari, reveniti oricand aici si incercam sa va ajutam.
www.avocatnet.ro/content/for...
Spor la tradus!
L.C.
Laura Ciobeica, moderator
Multumesc pentru raspuns, pt amabilitate.