Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... avocatul din oficiu
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

avocatul din oficiu

Daca depun o plangere penala prealabila in calitate de victima a inselaciunlor si nu imi pot permite un avocat pot sa primesc asistenta gratuita(sa intreb si sa aflu
despre dosarul respectiv, de cercetare penala) pe un avocat din oficiu ?
Ce sanse am (cat la %) sa mi se dea relatii si raspunsuri sincere ?
Va multumesc din suflet!
Care este procedura ce trebuie urmata pentru a primi avocat din oficiu.

Asistenta judiciara sub forma de scutiri, reduceri, esalonari sau amanari pentru plata taxelor judiciare de timbru, a timbrului si judiciar si a cautiunilor se face pe baza de cerere, in scris, depusa la instanta de judecata;
Acordarea unui avocat din oficiu se face pe baza de cerere, in scris, care se depune la baroul avocatilor.
Ce trebuie sa cuprinda cererea de acordare a asistentei judiciare?

Cererea de acordare a asistentei judiciare trebuie sa cuprinda urmatoarele elemente:

obiectul si natura procesului pentru care se solicita asistenta;
identitatea solicitantului;
domiciliul solicitantului;
starea materiala a solicitantului.
La cerere se vor atasa dovezi scrise ale veniturilor solicitantului si despre obligatiile de plata pe care le are fata de alte persoane.

Care sunt indatoririle avocatilor.

Avocatul este dator sa studieze temeinic cauzele care i-au fost incredintate, angajate sau din oficiu, sa se prezinte la fiecare termen la instantele de judecata sau la organele de urmarire penala ori la alte institutii, conform mandatului incredintat;
Avocatul este dator sa manifeste constiinciozitate si probitate profesionala, sa pledeze cu demnitate fata de judecatori si de partile din proces, sa depuna concluzii scrise sau note de sedinta ori de cate ori natura sau dificultatea cauzei cere aceasta ori instanta de judecata dispune in acest sens;
Avocatul este obligat sa acorde asistenta juridica in cauzele in care a fost desemnat din oficiu sau gratuit de catre barou;
Avocatul este obligat sa se asigure pentru raspunderea profesionala, in conditiile stabilite prin statutul profesiei;
Avocatul este obligat sa participe la toate sedintele convocate de consiliul baroului, la activitatile profesionale si la sedintele organelor de conducere din care face parte;
Avocatul este obligat sa tina evidentele cerute de lege si de statut cu privire la cauzele in care s-a angajat si sa achite cu regularitate si la timp taxele si contributiile stabilite pentru formarea bugetului baroului si a fondurilor Casei de Asigurari a Avocatilor din Romania si ale filialelor;
Avocatul este obligat sa restituie actele ce i s-au incredintat persoanei de la care le-a primit.
Avocatul nu poate asista sau reprezenta parti cu interese contrare in aceeasi cauza sau in cauze conexe si nu poate pleda impotriva partii care l-a consultat mai inainte in legatura cu aspectele litigioase concrete ale pricinii;
Avocatul nu poate fi ascultat ca martor si nu poate furniza relatii nici unei autoritati sau persoane cu privire la cauza care i-a fost incredintata, decat daca are dezlegarea prealabila, expresa si scrisa din partea tuturor clientilor sai interesati in cauza;
Avocatul este obligat sa poarte roba in fata instantelor judecatoresti;
Este interzis avocatului ca, in mod nemijlocit sau prin persoane interpuse, sa foloseasca procedee incompatibile cu demnitatea profesiei in scopul dobandirii clientelei.
Nu cred ca veți primi avocat din oficiu.
Dacă faptele constituie infracțiune nici nu aveți nevoie.
Va multumesc pentru raspunsurile laborioase trimise si va urez multe impliniri si sanatate!
Va multumesc pentru raspunsul complet trimis si va urez multi ani sanatosi!