Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... cercetare disciplinara
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

cercetare disciplinara

Buna ziua,

nu stiu daca procedez corect in cazul unui salariat care lipseste de 3 zile(13-15.07),am intocmit referat,s-a numit comisia,convocatorul pentru salariat cu data de azi pentru a se prezenta pe 20.07.Salariatul nu e prezent nici azi la serviciu .
Pe 20 daca nu se prezinta intocmesc pv verbal si emit decizia de incetare pe care o inregistrez in revisal.Inainte de incetare cim raportez 13-19.07.2016 absente nemotivate sau 13-15 abs nemotivate si 18-19 suspendare cercetare disciplinara?Multumesc!
Ati suspendat c.i.m. pe durata absentelor nemotivate ?

Ati emis decizie de suspendare a c.i.m. pe durata cercetarii disciplinare ?
am intocmit doar decizia pentru absente nemotivate(13-15) insa nu am inregistrat-o in revisal;decizie suspendare pe durata cercetarii disciplinare nu stiu daca mai se poate face avand in vedere decizia data de Curtea Constituţională asupra prevederilor art.52 alin.(1) lit.a) din Legea nr. 53/2003 – Codul muncii sunt neconstituţionale
laly86, utilizator
freeelis a scris:

Ati emis decizie de suspendare a c.i.m. pe durata cercetarii disciplinare ?

Daca da, e cam ilegala decizia asta, deaorece Curtea Constitutionala a zis ...
Inainte de incetare , ii suspendati c.i.m. pentru absente nemotivate si apoi ii incetati suspendare , dupa care ii inregistrati incetare c.i.m.
Multumesc !