Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... O.U.G.195
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

O.U.G.195

Politistii locali, au dreptul sa opreasca autoturisme in trafic si au voie sa aplice sanctiuni contraventionale la o.u.g.195/2002_
O.G.nr.2/2001 – ,,Regimul Contraventiilor,, :
Art.15 al. 1 ,, Contraventia se constata printr-un Proces-Verbal incheiat de persoanele anume prevazute in actul normativ, care stabileste si sanctioneaza contraventia, denumite generic, agenti constatatori.,,
Art.21 al. 2 ,, Daca potrivit actului normativ de stabilire si sanctionare a contraventiei, agentul constatator nu are dreptul sa aplice si sanctiunea, Proces-Verbal de constatare se trimite de indata, organului sau persoanei competente, sa aplice sanctiunea.
O.U.G.195/2002 :
Art. 31
Participanţii la trafic trebuie să respecte regulile de circulaţie, semnalele, indicaţiile şi dispoziţiile poliţistului rutier, precum şi semnificaţia diferitelor tipuri de mijloace de semnalizare rutieră, în următoarea ordine de prioritate:
a) semnalele, indicaţiile şi dispoziţiile poliţistului rutier;
.......................................................................................................................................
Art. 109
(1)Constatarea contravenţiilor şi aplicarea sancţiunilor se fac direct de către poliţistul rutier, iar în punctele de trecere a frontierei de stat a României, de către poliţiştii de frontieră.

Regulamentul de aplicare a O.U.G.195/2002 :
Art. 177
(1) Îndrumarea, supravegherea, controlul respectării normelor privind circulaţia pe drumurile publice şi luarea măsurilor legale în cazul în care se constată încălcări ale acestora se realizează de către poliţiştii rutieri din cadrul Poliţiei Române.
(2)Poliţiştii rutieri sunt ofiţerii şi agenţii de poliţie specializaţi şi anume desemnaţi prin dispoziţie a inspectorului general al Inspectoratului General al Poliţiei Române.
Art. 182
(1) Oprirea vehiculelor pe drumurile publice se realizează prin executarea semnalelor regulamentare de către poliţistul rutier sau, după caz, de către poliţistul de frontieră, atunci când constată încălcări ale normelor rutiere ori în situaţia în care există indicii temeinice