Forum Discuţii juridice Noul Cod CAEN 2008 cod caen frigotehnie si automatizare
Discuție deschisă în Noul Cod CAEN 2008

cod caen frigotehnie si automatizare

Buna ziua,

care este codul CAEN corespunzator prestarii de servicii de frigotehnie (de la reparatii aer conditionat la frigidere), respectiv codul CAEN pentru servicii de automatizare.

Eu am gasit doar pe vechiul CAEN - 4533, dar nu mai este si in editia rev.2.

Multumesc anticipat.
suciu_diana, utilizator
Am sunat si la Juridic la Registrul Comertului si au zis ca nu stiu :O si m-au trimis la Statistica, sa fac cerere...ce raspuns e asta??

In CAEN exista 4322 - Lucrari de instalatii sanitare, de incalzire si de aer conditionat , corespondentul lui 4533.
Asa este, insa codul 4322 face referire specifica la aer conditionat.

Cine doreste sa se autorizeze pe frigotehnie, nu se axeaza strict pe aparate de aer conditionat, ci lucreaza cu freon si la frigidere sau alte instalatii unde se foloseste acest tip de gaz...

Ma gandesc ca pe langa 4322 sa se adauge 9522?
9522 Repararea dispozitivelor de uz gospodaresc si a echipamentelor pentru casa si gradina Aceasta clasa include repararea si intretinerea dispozitivelor de uz gospodaresc si a echipamentelor pentru casa si gradina: -repararea si intretinerea dispozitivelor de uz gospodaresc -frigidere, aragazuri, masini de spalat, uscatoare de rufe, aparate de aer conditionat de camera, etc. -repararea si intretinerea echipamentelor pentru casa si gradina -masini de tuns gazonul, masini pentru secerat si treierat, masini pentru suflat zapada si frunzele, masini de cosit etc. Aceasta clasa exclude: -repararea masinilor-unelte portabile actionate electric, vezi 3312 -repararea sistemelor centralizate de aer conditionat, vezi 4322
Atunci trebuie sa le aiba pe mandoua.