avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 229 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... revenire concediu crestere copil
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

revenire concediu crestere copil

Buna ziua,
Sunt in concediu de crestere copil, care face 2 ani pe 08.09.2016 si teoretic ar trebui sa ma intorc la munca cu o luna mai devreme ,adica pe 08.08.2016, asa cum am auzit. Cei de la resurse umane de unde lucrez mi-au zis sa ma intorc pe 08.09.2016.
1.Este normal asa ceva ?
2. Ce se va intampla daca trebuie sa revin pe 08.08.2016 si ei mi-au spus sa ma intorc cand implineste copilul 2 ani , care ar fi consecintele daca au gresit si apoi vor da vina pe mine ca nu m-am intors? Va aparea o pauza de o luna pe cartea de munca?
Multumesc
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 13:21, 26 Iulie 2016
@ crsulici

1. Daca tatal copilului indeplineste conditiile de a beneficia de indemnizatie pentru CCC, solicita sau nu acest drept, atunci durata CCC pentru mama se reduce cu o luna.

In acest caz, veti reveni la munca in data de 09.08.2016.

2. Daca tatal copilului nu indeplineste conditiile de a beneficia de indemnizatie pentru CCC, atunci durata CCC pentru mama nu se mai reduce cu o luna.

In acest caz, veti reveni la munca in data de 09.09.2016.

3. In situatia in care trebuie sa reveniti la munca in data de 09.08.2016, atunci va trebui sa fiti prezenta la serviciu ... in caz contrar, exista posibilitatea sa fiti pontata absent nemotivat.
Ultima modificare: Vineri, 22 Iulie 2016
Cornel Vasile, Consilier juridic
Cand nu indeplineste tatal conditiile de de a beneficia de indemnizatie pentru CCC?
Cererea de demisie trebuie depusa in ziua in care ma intorc la munca, adica pe 08 septembrie sau mai inainte?
crsulici a scris:

Cand nu indeplineste tatal conditiile de de a beneficia de indemnizatie pentru CCC?
...


In situatia in care , în ultimii 2 ani anteriori datei naşterii copilului, nu a realizat timp de cel puţin 12 luni venituri din salarii şi asimilate salariilor, venituri din activităţi independente, venituri din activităţi agricole, silvicultură şi piscicultură, supuse impozitului pe venit sau nu s-a aflat in una din situatiile asimilate prevazute de art.2 alin.5 si 6 din OUG 111/2010.

Cererea de demisie o puteti depune si inainte de terminarea CCC.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Stimulent insertie Maricica124 Maricica124 Buna ziua, cand ar trebui sa ma intorc la munca pt a beneficia de stimulent de insertie pana la 3 ani? Data nasterii 20.09.2021 Multumesc! (vezi toată discuția)
Concediu crestere copil feeble92 feeble92 Buna ziua, in conditiile in care concediul postnatal a fost finalizat la data de 17.12.16, data din care am intrat in concediul de crestere copil, tatal ... (vezi toată discuția)
Indemnizatie crestere copil ContSters421517 ContSters421517 Bună ziua, Vă rog să mă lămuriți în legătură cu următoarea situație : - sunt în concediu pentru creșterea copilului din iunie 2015, copilul ... (vezi toată discuția)