Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Stimulent insertie
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Stimulent insertie

Buna ziua, cand ar trebui sa ma intorc la munca pt a beneficia de stimulent de insertie pana la 3 ani?
Data nasterii 20.09.2021
Multumesc!
Maricica124, utilizator
tatal copilului indeplineste conditiile de a intra in CCC?
Tatal nu are loc de munca. La ce alte conditii va referiti?
Pentru a beneficia de indemnizatia CCC, trebuie ca, în ultimii 2 ani anteriori datei nașterii copilului, au realizat timp de cel puțin 12 luni venituri din salarii și asimilate salariilor, venituri din activități independente, venituri din drepturi de proprietate intelectuală, venituri din activități agricole, silvicultură și piscicultură, supuse impozitului pe venit.

Are asa ceva?
Da. Inainte de nastere a lucrat 15 ani fara intreruperi.
In acest caz , revenirea se face la data de 21.08.2023