Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... Informare licenta taxi
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

Informare licenta taxi

am obtinut atestatul de taxi... solutionez curand cu PFA-ul.... care este urmatorul pas pentru a obtine licenta de taxi. ? va multumesc!

Acte necesare pentru dobandirea licentei de transport rutier in regim de taxi:
- Certificat de inmatriculare de la Oficiul Registrului Comertului;

- Cod fiscal;

- Statutul – din care sa reiasa obiect de activitate transport rutier in regim de taxi;

- Lista autovehicule detinute pentru care se solicita licenta de executie;

- Dovada spatiu de parcare si intretinere (act proprietate, contract de inchiriere intre persoana fizica si firma - legalizat sau inregistrat la Administratia Financiara, contract prestari servicii);

- Acte persoana desemnata:

a) dovada calitate de angajat – contract de munca;

b) decizie de numire;

c) certificat de pregatire profesionala;

d) cazier judiciar al persoanei desenmate sa conduca permanent si efectiv activitatea de transport rutier;

e) aviz medical si psihologic obtinut de la unitatile specializate din reteaua sanitara a Ministerului transporturilor, constructiilor si turismului;

f) copie buletin sau carte de identitate.

- Raportul unui auditor autorizat intocmit pe baza bilantului contabil vizat de directia finantelor publice;

- Copia bilantului contabil;

- Cazier judiciar al administratorului;

- Recomandarea gratuita din partea camerelor taximeriatilor ca filiale judetene sau din partea asociatiilor profesionale representative.

Pentru filiale:

- Certificat de inmatriculare de la Oficiul Registrului Comertului pentru filialele pentru care se solicita exemplar de serviciu;

- Acte persoana desemnata pentru filiale (la fel ca la punctual 5)

Plata licentei se efectueaza prin ordin de plata in contul agentiei Autoritatii Rutiere Romane –ARR respective.
[ link extern ]