avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 549 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... Informare licenta taxi
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

Informare licenta taxi

am obtinut atestatul de taxi... solutionez curand cu PFA-ul.... care este urmatorul pas pentru a obtine licenta de taxi. ? va multumesc!

Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 18:52, 25 Iulie 2016
Acte necesare pentru dobandirea licentei de transport rutier in regim de taxi:
- Certificat de inmatriculare de la Oficiul Registrului Comertului;

- Cod fiscal;

- Statutul – din care sa reiasa obiect de activitate transport rutier in regim de taxi;

- Lista autovehicule detinute pentru care se solicita licenta de executie;

- Dovada spatiu de parcare si intretinere (act proprietate, contract de inchiriere intre persoana fizica si firma - legalizat sau inregistrat la Administratia Financiara, contract prestari servicii);

- Acte persoana desemnata:

a) dovada calitate de angajat – contract de munca;

b) decizie de numire;

c) certificat de pregatire profesionala;

d) cazier judiciar al persoanei desenmate sa conduca permanent si efectiv activitatea de transport rutier;

e) aviz medical si psihologic obtinut de la unitatile specializate din reteaua sanitara a Ministerului transporturilor, constructiilor si turismului;

f) copie buletin sau carte de identitate.

- Raportul unui auditor autorizat intocmit pe baza bilantului contabil vizat de directia finantelor publice;

- Copia bilantului contabil;

- Cazier judiciar al administratorului;

- Recomandarea gratuita din partea camerelor taximeriatilor ca filiale judetene sau din partea asociatiilor profesionale representative.

Pentru filiale:

- Certificat de inmatriculare de la Oficiul Registrului Comertului pentru filialele pentru care se solicita exemplar de serviciu;

- Acte persoana desemnata pentru filiale (la fel ca la punctual 5)

Plata licentei se efectueaza prin ordin de plata in contul agentiei Autoritatii Rutiere Romane –ARR respective.
[ link extern ]

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Firma taxi gullerosman gullerosman va rog sa mi spuneti ce trebuie sa fac ca sa imi deschid o firma de taxiuri.multumesc (vezi toată discuția)
Vreau sa ma autorizez ca pfa taximetrist dacyan dacyan M-am liberat de 2 ani din penitenciar pt o condamnare de 10 ani pt lg 143/2000. Am executat fractia si m-am liberat pt buna purtare. As vrea sa-mi deschid PFA ... (vezi toată discuția)
Vreau sa-mi deschid o firma de transport marfa. V2000 V2000 Buna ziua vreau sami deschid o firma de transport marfa dar cu o autoutilitara de la 2,8 t la 3,5t prelata sau dubă intre 5 si 10 europaleti in ... (vezi toată discuția)