Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Proprietate privata si limitrofa
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Proprietate privata si limitrofa

Buna ziua,

Avem probleme cu niste vecini care parcheaza masinile langa gardul nostru, masini cu care cred ca fac comert ilegal, pentru ca au si anunturi de vanzare. Le-am spus sa le ia, dar efectiv isi bat joc de noi, spun ca este domeniu public. Sincer, nu cunoastem legea, dar stiu ca un metru si jumatate de la gard era spatiu limitrof proprietatii private si nu putea fi incalcat fara acordul proprietarului. Precizez si ca nu exista trotuar pe langa gard sau spatiu verde amenajat, nu exista decat gardul si drumul de langa. Daca puteti sa imi oferiti informatii in domeniu si cu indicarea legislatiei aferente, va multumesc.

Morgiana, utilizator
Buna seara,
Din pacate acea "lege" cu un metru si jumatate NU EXISTA!
Drumul ESTE domeniu public.
Va sfatuiesc sa va gasiti o modalitate de intelegere amiabila.
Nu uitati ca prietenii ni-ii alegem, vecinii ni-ii da Dumnezeu si sunt vesnici.