Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... legi si hotarari - ultima varianta actualizata
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

legi si hotarari - ultima varianta actualizata

Buna ziua !

Unde as putea gasi:

1. Drepturi, obligaţii şi sancţiuni conform Codului muncii.

Bibliografie: Legea nr. 53/2003 - Codul muncii, republicată,cu modificările şi completările ulterioare, art. 10-12;16;29-31;39;49-67;73;79;139-53;257;264;

2. Informarea, consultarea şi participarea lucrătorilor. Reguli generale şi tehnici de lucru privind manipularea utilajelor.

Bibliografie: Hotărârea Guvernului nr. 1091/2006 privind cerinţele minime de securitate şi sănătate pentru locul de muncă, art. 11 şi Anexa nr. 2.

3. Cunoaşterea şi respectarea regulilor de protecţia şi securitate a muncii.

Bibliografie: Legea nr. 319/ 2006 a securităţii şi sănătăţii în muncă, cu modificările şi completările ulterioare, art. 22 şi 23.

4. Condiţiile pe care trebuie să le respecte sistemul de colectare selectivă a deşeurilor din instituţiile publice.

Bibliografie: Legea nr. 132 / 2010 privind colectarea selectivă a deşeurilor în instituţiile publice, art. 3 şi art. 9.

5. Obligaţiile principale ale salariaţilor pentru respectarea măsurilor de apărare împotriva incendiilor.

Bibliografie: Legea nr. 307 / 2006 privind apărarea împotriva incendiilor, cu modificările şi completările ulterioare, art. 22.

6. Norme de igienă la unităţile de folosinţă publică.

Bibliografie: Ordinul ministrului sănătăţii nr. 119/2014 pentru aprobarea Normelor de igienă şi sănătate publică privind mediul de viaţă al populaţiei,
art. 46-63.

7. Norme generale de conduită profesională a personalului contractual .

Bibliografie: Legea nr. 477/2004 privind Codul de conduită a personalului contractual din autorităţile şi instituţiile publice, art. 5 – 19.

8. Informaţii clasificate: definiţii; informaţii secret de serviciu; obligaţii, răspunderi, sancţiuni.

Bibliografie: Legea nr. 182/2002 privind protecţia informaţiilor clasificate, cu modificările şi completările ulterioare, art. 15; art. 31 – 33, art. 36, art. 39.

Texte actualizate la zi :

Codul muncii - actualizat până la data de 12 august 2016
[ link extern ]

HG 1091/2006n[ link extern ]

Legea 319/2006
[ link extern ]

Legea nr. 132 / 2010 privind colectarea selectivă a deşeurilor în instituţiile publice
[ link extern ]

Legea nr. 307 / 2006 privind apărarea împotriva incendiilor
[ link extern ]

Ordinul ministrului sănătăţii nr. 119/2014 pentru aprobarea Normelor de igienă şi sănătate publică privind mediul de viaţă al populaţiei,
[ link extern ]

Legea nr. 477/2004 privind Codul de conduită a personalului contractual din autorităţile şi instituţiile publice,
[ link extern ]

Legea nr. 182/2002 privind protecţia informaţiilor clasificate
[ link extern ]