Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Carte de identitate
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Carte de identitate

Salutare, am o problemă: CI îmi va expira în curând și ar trebui să-mi fac altul. Locuiesc în Cluj, dar nu am un domiciliu stabil. Din ce am citit la evidența populației pentru cartea de identitate îmi trebuie un act de proprietate, domiciliu stabil bla bla. Cum îmi pot face o carte de identiate nouă sau una provizorie fără un domiciliu stabil? (Am depus deja actele pt pașaport, doar că acesta va fi gata la 2 zile după expirarea CI...)
Eu nu am documente care să dovedească o adresă stabilă, plus că aceste documente necesare pentru CIP sunt aleceași cu cele pentru un nou CI. Nu înțeleg, cum pot să-mi fac o CIP fără o adresă stabilă? Să presupunem că stau la hotel în fiecare noapte, e treaba mea..

freeelis a scris:

Eliberarea cartii de identitate provizorii cand persoana fizica nu poseda toate documentele necesare pentru eliberarea cartii de identitate

DOCUMENTE NECESARE:
- cererea pentru eliberarea actului de identitate;
- 3 fotografii marimea 3x4 cm cu banda alba de 7 mm. la baza;
- documentele pe care solicitantul le poate prezenta, din categoria celor cu care, potrivit legii, se poate face dovada numelui de familie si a prenumelui, a datei de nastere, a starii civile, a cetateniei române, a adresei de domiciliu / adresei de resedinta, original si copie;
- chitanta reprezentând contravaloarea cartii de identitate provizorii - 1 leu.
[ link extern ]

Recititi mesajul poate in cele din urma va lamuriti. Nu o sa primiti pasaportul daca nu aveti o carte de identitate valabila la data ridicarii. Daca nu gasiti pe cineva din Cluj care sa va ia in spatiu nu va puteti face carte de identitate acolo. Fara sa aveti acte de proprietate veti putea primi o carte de identitate provizorie de la serviciul de evidenta de la adresa pe care o aveti in prezent pe buletin. CIP va face pe adresa pe care o aveati in vechiul buletin, fara a prezenta actul de proprietate, pe motivul,,lipsa dovada adresei de domiciliu,,.Trebuie sa va ajutati putin si singur ca nu vine nimeni sa va ia in spatiu.
Justitiarul711, utilizator
Chestia este că atunci când am mers la Evidența Populației mi s-a cerut acte doveditoare ale domiciliului. Adresa actuală din CI este dintr-un alt oraș. Aceasta este problema, mă voi duce încă o dată luni... În acelaș timp am solicitat emiterea pașaportului mai rapid către centrul de pașapoarte. Ce nu înțeleg eu de ce dacă există deja niște legi și proceduri apar astfel de dificultăți pentru un lucru minor.

Justitiarul711 a scris:

Recititi mesajul poate in cele din urma va lamuriti. Nu o sa primiti pasaportul daca nu aveti o carte de identitate valabila la data ridicarii. Daca nu gasiti pe cineva din Cluj care sa va ia in spatiu nu va puteti face carte de identitate acolo. Fara sa aveti acte de proprietate veti putea primi o carte de identitate provizorie de la serviciul de evidenta de la adresa pe care o aveti in prezent pe buletin. CIP va face pe adresa pe care o aveati in vechiul buletin, fara a prezenta actul de proprietate, pe motivul,,lipsa dovada adresei de domiciliu,,.Trebuie sa va ajutati putin si singur ca nu vine nimeni sa va ia in spatiu.

O fi un lucru minor pentru dvs. Asa oricine poate spune ca locuieste la palat, ce i se face domiciliul acolo? Cei care au facut legile v-au dat posibilitatea de a beneficia de facilitati, important este sa va si doriti asta. Mergeti in orasul in care ati locuit si solicitati un CIP. Daca nu gasiti pe cineva care sa va ia in spatiu in orasul in care locuiti efectiv. Asta e. Fara acte normal ca nu se paote. V-ar placea sa aveti o locuinta si sa descoperiti ca s-au mutat la dvs. cu buletinul alte persoane?Daca sunteti fara locuinta primiti la fel un CIP, nu ramane nimeni fara act de identitate, dar va sare randul de la pasaport. Asa ca alegerea va apartine. Ce sa faci, nu le poti avea pe toate, din pacate. Chiar nu aveti un prieten, coleg, vecin care sa va ajute?