Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Cum pot face buletin?
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Cum pot face buletin?

O mare nelamurire. Mi.a expirat buletinul si nu il pot face deoarece sotul, care este unic proprietar pe apartament, nu este in tara, si dupa cum mi s.a zis, trebuie sa fie prezent pt a semna ca ma ia in spatiu, chiar daca am acelasi domiciliu si suntem casatoriti. El nu are posibilitatea de a merge la consulat pt a.mi trimite o declaratie. Acum va intreb:
Pot face buletin temporar fara dovada locuintei? pot folosi buletinul acesta pt a.mi face pasaport?
Pot face buletin pe un teren cumparat impreuna, chiar daca terenul nu are nici o contructie pe el momentan?
As putea face buletin pe apartamentul parintilor, dar oare nu vor fi probleme in momentul in care vrem sa facem pasapoarte copiilor?(faptul ca avem domicilii diferite).
Am incercat sa gasesc raspunsuri sunand la diferite insitutii dar m.am blocat de graba si indiferenta, iar personal mi-e foarte greu sa merg deoarece am 2 copii mici.
Multumesc si scuzati deranjul! :)
Mlesnita, utilizator

Solicitati o carte de identitate provizorie(CIP) pe motivul lipsa dovada adresei de domiciliu.
Pe baza CIP-ului si a certif. de nastere solicitati pasaportul.
Nu puteti solicita carte de identitate pe un teren pe care nu exista o constructive care poate fi locuita.
Puteti solicita o carte de identitate la adresa parintilor cu conditia ca acestia sa fie de acord a va lua in spatiu.
Daca aveti nevoie sa solicitati pasapoarte pentru copii aveti nevoie de acordul sotului. Nu conteaza domiciliul.
Va multumesc! Cea mai buna solutie ramane buletinul pe adresa parintilor.