avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 700 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Cum pot face buletin?
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Cum pot face buletin?

O mare nelamurire. Mi.a expirat buletinul si nu il pot face deoarece sotul, care este unic proprietar pe apartament, nu este in tara, si dupa cum mi s.a zis, trebuie sa fie prezent pt a semna ca ma ia in spatiu, chiar daca am acelasi domiciliu si suntem casatoriti. El nu are posibilitatea de a merge la consulat pt a.mi trimite o declaratie. Acum va intreb:
Pot face buletin temporar fara dovada locuintei? pot folosi buletinul acesta pt a.mi face pasaport?
Pot face buletin pe un teren cumparat impreuna, chiar daca terenul nu are nici o contructie pe el momentan?
As putea face buletin pe apartamentul parintilor, dar oare nu vor fi probleme in momentul in care vrem sa facem pasapoarte copiilor?(faptul ca avem domicilii diferite).
Am incercat sa gasesc raspunsuri sunand la diferite insitutii dar m.am blocat de graba si indiferenta, iar personal mi-e foarte greu sa merg deoarece am 2 copii mici.
Multumesc si scuzati deranjul! :)
Ultima modificare: Duminică, 5 Martie 2017
Mlesnita, utilizator
Cel mai recent răspuns: Mlesnita , utilizator 19:49, 6 Martie 2017


Solicitati o carte de identitate provizorie(CIP) pe motivul lipsa dovada adresei de domiciliu.
Pe baza CIP-ului si a certif. de nastere solicitati pasaportul.
Nu puteti solicita carte de identitate pe un teren pe care nu exista o constructive care poate fi locuita.
Puteti solicita o carte de identitate la adresa parintilor cu conditia ca acestia sa fie de acord a va lua in spatiu.
Daca aveti nevoie sa solicitati pasapoarte pentru copii aveti nevoie de acordul sotului. Nu conteaza domiciliul.
Va multumesc! Cea mai buna solutie ramane buletinul pe adresa parintilor.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Carte de identitate AdrianEV AdrianEV Salutare, am o problemă: CI îmi va expira în curând și ar trebui să-mi fac altul. Locuiesc în Cluj, dar nu am un domiciliu stabil. Din ce am citit la ... (vezi toată discuția)
Carte de identitate provizorie la 14 ani Bella47 Bella47 Buna! As dori sa intreb : am buletin de identitate iar fiica mea imlineste 14 ani si persoana care mia dat adresa nu mai vrea sa ma ajute.in cazul aceasta pot ... (vezi toată discuția)
Schimbare buletin cddamian cddamian Buna ziua ! Buletinul meu e pe cale sa expire , de un an de zile locuiesc in olanda insa fara a fi luat in spatiu . Pentru a schimba buletinul ce acte imi sunt ... (vezi toată discuția)