Forum Discuţii diverse Răspunsuri în comunitate ETICHETAREA NUTRITIONALA OBLIGATORIE
Discuție deschisă în Răspunsuri în comunitate

ETICHETAREA NUTRITIONALA OBLIGATORIE

Buna ziua,
avand in vedere ca regulamentul 1169/2011 se aplica incepand cu 13 decembrie 2016, privind etichetarea nutritionala obligatorie si faptul ca pe stoc se regaseste o cantitate considerabila de ambalaje care nu respecta cerintele regulamentului,
pot comercializa produsele, aplicand o eticheta autocolanta pe ambalajele vechi, eticheta care sa contina declaratia nutritionala obligatorie?
multumesc frumos
Cel mai sigur este sa folositi ambalajele existente pana la data apliicarii noilor prevederi.
A aplica eticheta autocolanta pe ambalaje vechi care nu respecta prevederile in vigoare la data comercializarii produselor ambalate poate contraventie si dupa caz, infractiune.