avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 511 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Achiziţii publice Ce sancțiuni se pot aplica comisiei ?
Discuție deschisă în Achiziţii publice

Ce sancțiuni se pot aplica comisiei ?

Vă rog mult sa mă ajutați cu un răspuns :
- dacă o comisie de evaluare nu respecta prevederile legale privind selecția și stabilirea firmei câștigătoare, ce sancțiuni i se poate aplica ?
Cel mai recent răspuns: oanaportar , utilizator 11:26, 5 August 2016
ART. 226 din Legea 98/2016

  (1) Constatarea contravenţiilor şi aplicarea sancţiunilor se realizează de către persoane împuternicite în acest scop de Curtea de Conturi a României, respectiv ANAP, în funcţie de instituţia care face constatarea abaterii.

ART. 227 din Legea 98/2016

  (1) Sancţiunea contravenţională se aplică autorităţii contractante, care, în funcţie de situaţia concretă, dispune luarea unor măsuri împotriva persoanelor implicate în derularea achiziţiei publice ce a făcut obiectul contravenţiei.
  (2) Săvârşirea faptei contravenţionale nu implică în mod obligatoriu şi producerea unui prejudiciu.
  (3) Stabilirea prejudiciului trebuie să ţină seama de circumstanţele faptei contravenţionale şi să fie fundamentată.
Prevederile legale vad ca se aplica doar pentru institutii....
dar pentru persoane fizice /salariatii unei institutii publice
care sunt membrii unei comisii de selectie oferte
care este procedura ?
ce sanctiuni li se aplica ? si cine face controlul /ia masuri de sanctionare ?

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Amenda circulatie Segarceanu Segarceanu Va rog sa-mi spuneti care sunt termenele legale de intocmire si de comunicare a procesului verbal de constatare a abaterilor de la legea circulatiei pe ... (vezi toată discuția)
Contraventie cnadr marcelpatrascioiu marcelpatrascioiu In data de 13 oct 2016 am primit prin posta un Proces verbal de constatare a contranentiei , respectiv circulatia fara Ronigneta valabila. PV se refera la o ... (vezi toată discuția)
Sanctiune disciplinara razzu razzu Buna ziua, O sanctiune disciplinara (chiar incetarea contractului de munca) se poate da pentru o fapta care s-a intamplat acum 2 ani in urma? Mai ... (vezi toată discuția)