Forum Discuţii juridice Achiziţii publice Ce sancțiuni se pot aplica comisiei ?
Discuție deschisă în Achiziţii publice

Ce sancțiuni se pot aplica comisiei ?

Vă rog mult sa mă ajutați cu un răspuns :
- dacă o comisie de evaluare nu respecta prevederile legale privind selecția și stabilirea firmei câștigătoare, ce sancțiuni i se poate aplica ?
ART. 226 din Legea 98/2016

  (1) Constatarea contravenţiilor şi aplicarea sancţiunilor se realizează de către persoane împuternicite în acest scop de Curtea de Conturi a României, respectiv ANAP, în funcţie de instituţia care face constatarea abaterii.

ART. 227 din Legea 98/2016

  (1) Sancţiunea contravenţională se aplică autorităţii contractante, care, în funcţie de situaţia concretă, dispune luarea unor măsuri împotriva persoanelor implicate în derularea achiziţiei publice ce a făcut obiectul contravenţiei.
  (2) Săvârşirea faptei contravenţionale nu implică în mod obligatoriu şi producerea unui prejudiciu.
  (3) Stabilirea prejudiciului trebuie să ţină seama de circumstanţele faptei contravenţionale şi să fie fundamentată.
Prevederile legale vad ca se aplica doar pentru institutii....
dar pentru persoane fizice /salariatii unei institutii publice
care sunt membrii unei comisii de selectie oferte
care este procedura ?
ce sanctiuni li se aplica ? si cine face controlul /ia masuri de sanctionare ?