Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Opinie medicala specializata pentru incheiere contract ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Opinie medicala specializata pentru incheiere contract vanzare-cumparare imobil

Buna ziua,
Am incheiat pe data de 22.07 un Antecontract de vanzare-cumparare pentru un imobil apartament la biroul notarului public, in calitate de promitent cumparator, notarul fiind ales de catre promitentul vanzator.
Am facut toate demersurile necesare la banca pentru evaluarea imobilului, acordarea creditului etc., am obtinut aprobarea finala in 12 zile de la semnarea antecontractului. Banca a cerut notarului care a autentificat antecontractul sa ceara extras de autentificare deoarece sunt toate aprobarile necesare pentru semnarea contractului.
Raspunsul notarului a fost foarte sec, in sensul ca a solicitat promitentului vanzator o opinie medicala specializata care intarzie. Promitentul vanzator a adus programarea de la INML pe data de 10.10.2016 si a afirmat faptul ca nu mai este obligat sa incheie contractul de vanzare cumparare deoarece prin Antecontract avem termen pe data de 19.08.2016 (el nici nu mai doreste acest lucru deoarece sustine ca putea sa obtina un pret mai bun).

Intrebarile mele sunt urmatoarele:
1-Opinia medicala specializata trebuie obligatoriu data de INML sau poate fi luata si de la un alt medic specialist?
2- Opinia respectiva nu trebuia ceruta de catre notar inainte de incheierea antecontractului, nu la 10 minute dupa autentificarea acestuia (cand notarul sustine ca a fost momentul cand a constatat ca sunt ceva suspiciuni cu privire la capacitatea de discernamant)?
3-Daca perioada in care trebuia incheiat contractul este depasita din acest motiv, promitentul vanzator nu mai poate fi obligat sa incheie contractul?

Multumesc anticipat pentru raspunsuri!
1) daca notarul a solicitat Certificatul medico-legal psihiatric INML, atunci asta trebuie adus
2) opinia este solicitata in momentul cand notarul are dubii - in cazul dvs, dupa ce s-a semnat antecontractul (ma rog, daca s-ar fi concentrat putin ar fi trebuit observat inainte, dar ...)
3) depinde de ce s-a stipulat in antecontract (situatia ar putea fi calificata caz fortuit)