Forum Discuţii contabile şi ... Impozite şi taxe locale Impozit teren aflat in coproprietate
Discuție deschisă în Impozite şi taxe locale

Impozit teren aflat in coproprietate

Buna ziua,
-mama si fiica detin in coproprietate in cote-parti un teren arabil incadrat in intravilanul localitatii (suprafata totala 2200 mp). Acest teren a fost dobandit prin mostenire anul trecut (fara dezmembrare, doar cote-parti)
-prin noul Cod Fiscal, a reiesit un impozit pe teren foarte mare (>250 lei pe fiecare coproprietar, deci un total de peste 500 lei ptr acest teren). Serviciul Impozite a calculat la fiecare dintre coproprietari cate o suprafata de 400 mp la care se adauga acel coeficient de corectie (de 0.65). Astfel sunt 800 mp calculati ca si curti-constructii.
Este corect acest mod de calcul tinand cont ca e proprietate comuna? Fiind in cote-parti, nu se calculeaza global impozitul (deci o singura data 400 mp), urmand sa se distribuie apoi fiecarui coproprietar proportional cu cota parte detinuta?
Va multumesc si astept o argumentatie pe care sa o pot prezenta Serviciului Impozite din cadrul primariei.
Este corect modul de calcul, fiecare moștenitor are stabilită partea sa de proprietate în certificatul de moștenitor.
Potrivit codului fiscal, art 463, alin 6
[ link extern ]

(6) În cazul terenului care este deținut în comun de două sau mai multe persoane, fiecare proprietar datorează impozit pentru partea din teren aflată în proprietatea sa.
În cazul în care nu se pot stabili părțile individuale ale proprietarilor în comun, fiecare proprietar în comun datorează o parte egală din impozitul pentru terenul respectiv.
Calcul impozit pe teren aferent anului 2017 pt o sup de teren de 7oomp in urma succesiunii. Cote aferente: eu 37,5 % , sora 37,5% si mama 25%. Cum se calculeaza cei 400 mp ""pentru fiecare""? Va multumesc!
Nu este CORECT! Normal ar fi sa se stabilesca suma pt tot terenul si apoi fiecare copropretar sa si platesca cota aferent. Nu sa se calculeze cei 400 mp
PT fiecare coproprietar in parte., consider eu, care sunt tot o victoma a acestui mod de calcul. Poate ne ajuta un specialis!
carmen01011958 a scris:

Este corect modul de calcul, fiecare moștenitor are stabilită partea sa de proprietate în certificatul de moștenitor.
Potrivit codului fiscal, art 463, alin 6
[ link extern ]

(6) În cazul terenului care este deținut în comun de două sau mai multe persoane, fiecare proprietar datorează impozit pentru partea din teren aflată în proprietatea sa.
În cazul în care nu se pot stabili părțile individuale ale proprietarilor în comun, fiecare proprietar în comun datorează o parte egală din impozitul pentru terenul respectiv.