Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Resedinta, obligativitate
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Resedinta, obligativitate

este obligatoriu sa-ti faci mutatie de flotant intr-o anume localitate si dupa cat timp ? Care sunt repercursiunile in cazul in care nu esti in regula cu termenele vizei?
ghe_o, utilizator
Legea spune ca daca locuiti mai mult de 15 zile intr-o alta localitate decat cea de domiciliu trebuie sa cereți viza de resedinta.
OUG 97/2005, actualizata:
Art. 31. -
(1) Reşedinţa se înscrie în actul de identitate la cererea persoanei fizice care locuieşte mai mult de 15 zile la adresa la care are locuinţa secundară.
(2) Menţiunea de stabilire a reşedinţei se acordă pentru perioada solicitată, dar nu mai mare de un an, şi are valabilitate pe timpul cât persoana locuieşte în mod efectiv la adresa declarată ca reşedinţă. La expirarea acestui termen, persoana poate solicita înscrierea unei noi menţiuni de stabilire a reşedinţei.

Sanctiunea este o amenda intre 40 si 80 de lei.